Europa i świat po 1989 roku

04.09.2019

M. Morawiecki o przemówieniu prezydenta Niemiec: było przełomowe; takie słowa musiały paść

Przemówienie prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera było przełomowe – ocenił w środę premier Mateusz Morawiecki przemówienie prezydenta Niemiec, który podczas obchodów w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej prosił o wybaczenie za historyczną winę Niemiec.

Niemiecki prezydent podczas warszawskich uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej mówił, że "II wojna światowa była niemiecką zbrodnią". "Przed osiemdziesięciu laty moja ojczyna - Niemcy - napadła na swoich sąsiadów. To byli moi rodacy" - powiedział Frank-Walter Steinmeier. O niemieckiej odpowiedzialności i pamięci prezydent mówił też podczas porannych uroczystości w Wieluniu. Steinmeier najpierw w języku niemieckim, a później po polsku oświadczył: "Chylę czoła przed ofiarami ataku na Wieluń, chylę czoła przed polskimi ofiarami niemieckiej tyranii i proszę o przebaczenie".

Premier w tym kontekście zwrócił uwagę, że "jeszcze pięć lat temu Polska była uważana z jednego ze współwinnych Holocaustu". "Dzisiaj gazety izraelskie, amerykańskie czy niemieckie przyznają, że wygrywamy w naszej prawdziwej wersji historycznej" – powiedział premier na antenie Polsat News.

CZYTAJ TAKŻE

"Polska była ofiarą II wojny światowej. To w Polsce wszyscy wiedzieliśmy, ale na świecie to się trochę rozmywało. (...) To że Niemcy zaczynają to przyznawać, jest wielkim sukcesem polityki historycznej Prawa i Sprawiedliwości" - podkreślił Morawiecki.

W ocenie premiera słowa prezydenta Niemiec, który powiedział, że prosi o wybaczenie za historyczną winę Niemiec, musiały paść. "Oczywiście można odpowiedzieć słowami Herberta: +To nie w twojej mocy jest przebaczać w imieniu tych, których zdradzono o świcie+, ale z drugiej strony te słowa musiały paść" – powiedział Morawiecki.

"To, że one padły wtedy, jest czymś właściwym, jest czymś odpowiednim dla relacji polsko-niemieckich" – podkreślił szef rządu.(PAP)

nmk/ mkr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL