Polska po 1989 roku

16.12.2017

A. Macierewicz: Kopalnia Wujek odznaczona medalem "Za Zasługi Dla Obronności Kraju"

Kopalnia Wujek została odznaczona medalem "Za Zasługi Dla Obronności Kraju", taki sam medal zostanie przyznany także Stoczni Gdańskiej i Stoczni Szczecińskiej - poinformował w sobotę minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Macierewicz wyjaśnił w sobotę w TVP Info, że odznaczone dostaną "nie tylko poszczególne osoby, nie tylko ci, którzy zostali zamordowani, ale cała Kopalnia Wujek, bo to był czyn całej załogi".

"Cała Kopalnia Wujek jest symbolem oporu i walki o niepodległość Polski. Dlatego też cała Kopalnia Wujek została odznaczona przez Ministerstwo Obrony Narodowej medalem za działanie na rzecz bezpieczeństwa Polski, za działanie na rzecz walki o niepodległość Polski - złotym medalem obrony kraju i obrony narodu polskiego" - powiedział.

Dodał, że taki sam medal zostanie przyznany Stoczni Gdańskiej i Stoczni Szczecińskiej z walkę w 1970 r. "Bo te powstania, zarówno grudniowe z roku 1970, jak i walka w okresie stanu wojennego, to był ciąg działań, ciąg zwycięstw w walce o niepodległość Polski" - powiedział minister.

Rzeczniczka prasowa MON płk Anna Pęzioł-Wójtowicz podała w sobotę w komunikacie, że szef MON Antoni Macierewicz, "w uznaniu działań na rzecz bezpieczeństwa kraju i walki o niepodległość Polski, podjął decyzję o odznaczeniu medalem +Za Zasługi Dla Obronności Kraju+ Kopalni Węgla Kamiennego +Wujek+". (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL