Polska po 1989 roku

17.08.2018

Małopolskie: śledztwo ws. postrzelenia podczas inscenizacji bitwy pod Kaniowem

Wielicka prokuratura bada wypadek, do którego doszło 15 sierpnia w Skawinie podczas rekonstrukcji bitwy pod Kaniowem. W trakcie inscenizacji postrzelony został jeden z uczestników rekonstrukcji historycznej – poinformował w piątek PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie Janusz Hnatko.

Śledztwo, prowadzone przez Prokuraturę Rejonową w Wieliczce, dotyczy nieumyślnego spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Do wypadku doszło w Parku Miejskim w Skawinie podczas rekonstrukcji historycznej bitwy pod Kaniowem. Była ona organizowana podczas III Skawińskich Spotkań z Historią. Przygotowały je Galicyjskie Towarzystwo Historyczne i Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.

Jak podała prokuratura, z relacji świadków wynika, że pokrzywdzony w ostatnich minutach trwania rekonstrukcji zachowywał się inaczej, niż było to zaplanowane w scenariuszu. Pozostali uczestnicy byli z tego powodu zdezorientowani i nie wiedzieli, jak mają odgrywać swoje role.

Podczas próby wyrwania pokrzywdzonemu broni przez innego uczestnika inscenizacji, doszło do niekontrolowanego wystrzału. Kula zraniła rekonstruktora. Mężczyzna ma uszkodzoną wątrobę. Został zabrany do szpitala. Jego stan uznano za ciężki.

Technicy kryminalni Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zabezpieczyli dwie sztuki broni rekonstrukcyjnej, trzy naboje, siedem łusek oraz ubrania obu uczestników zdarzenia. Wypadek został nagrany przez jednego ze świadków. Film także został zabezpieczony dla potrzeb śledztwa.

"Trwają czynności mające na celu odtworzenie przebiegu zajścia i udziału w nim poszczególnych osób" – poinformował rzecznik.

Za nieumyślne spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Bitwa pod Kaniowem, która była rekonstruowana w Skawinie, rozegrała się 11 maja 1918 r. Walczyły w niej oddziały II Korpusu Polskiego i oddziały niemieckie. Po całodziennej walce i wyczerpaniu się zapasów amunicji II Korpus Polski został zmuszony do złożenia broni. Niemcy nie dotrzymali warunków kapitulacji, rozbrojonych jeńców ograbili i wysłali do obozów jenieckich. Do niewoli trafiło 3000 żołnierzy i 250 oficerów. Drugie tyle, w tym gen. Haller, zdołało uciec.(PAP)

autor: Anna Pasek

hp/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL