Udział w briefingu o polityce i wyborach w waszyngtońskiej Heritage Foundation, złożenie wieńca na grobie Jana Karskiego i zwiedzanie Centrum Kultury Papieża Jana Pawła II wypełniły drugi dzień wizyty marszałek Sejmu Elżbiety Witek w USA.
Misją konserwatywnego think tanku Heritage Foundation jest formułowanie polityki promującej m.in. przedsiębiorczość, wolność jednostki oraz silną obronę narodową. Panel z udziałem ekspertów miał charakter zamknięty.
Marszałek Witek udała się też na cmentarz Mount Olivet Cemetery. W asyście warty honorowej złożyła tam wieniec na grobie Jana Karskiego, kuriera Polskiego Państwa Podziemnego.
Duże wrażenie wywarło na niej sanktuarium Pope John Paul II National Shrine w Pleasant Hill oraz będące jej częścią Centrum Kultury Papieża Jana Pawła II. Po wizycie w tym obiekcie marszałek Sejmu opowiadała dziennikarzom, że zwróciła uwagą na przybyłą tam wycieczkę Amerykanów, którzy całowali portret polskiego papieża.
Elżbieta Witek zauważyła, że kult św. Jana Pawła II trwa, Amerykanie o nim pamiętają, a polski papież cieszy się wielkim autorytetem w Stanach Zjednoczonych. Marszałek złożyła pod jego portretem także karteczkę ze swoimi życzeniami, co jest w zwyczaju zwiedzających sanktuarium.
"Prosiłam o powodzenie dla polskiego narodu i Sejmu, któremu przyszło mi przewodniczyć" – mówiła o swoim wpisie Witek. Wyraziła nadzieję, że Jan Paweł II będzie wciąż sprawował opiekę nad naszą ojczyzną.
Witek zapowiedziała też program krótkiej środowej wizyty w Nowym Jorku. Złoży wieniec pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City w stanie New Jersey oraz spotka się z Polonią w konsulacie RP w Nowym Jorku.
Centrum Kultury Papieża Jana Pawła II, stanowiące swoiste nowoczesne muzeum, prezentuje m.in. wystawy interaktywne dotyczące religii, wiary, duchowości oraz materiały wideo. Sporo z nich odnosi się do historii Polski, także w kontekście życia Karola Wojtyły od wczesnej młodości, w tym jego studiów, zainteresowań aktorskich, pierwszych latach posługi kapłańskiej. Koncentruje się też na inwazji Niemiec na Polskę, okupacji oraz na Solidarności.
"Jest to obiekt amerykański, ale z bardzo rozbudowanymi wątkami polskimi, stanowiącymi prezentację historii naszego kraju. Dowiadując się o życiu Jana Pawła II, jego pielgrzymkach do wiernych na wszystkich kontynentach i beatyfikacji, zwiedzający de facto zapoznają się z najnowszą historią Polski" – powiedział PAP rzecznik ambasady RP w Waszyngtonie Robert Szaniawski, znajdujący się w gronie osób towarzyszących marszałek Sejmu podczas wizyty.
Andrzej Dobrowolski (PAP)
ad/ zm/ ap/ godl/