Prof. Michael Hackett, reżyser i wykładowca na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, został uhonorowany nagrodą Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) im. Stanisława Ignacego Witkiewicza za popularyzowanie polskiego teatru i dramatu w świecie.
O Nagrodzie im. Stanisława Ignacego Witkiewicza przyznawanej cudzoziemcowi za wybitne osiągnięcia w popularyzowaniu polskiej kultury teatralnej na świecie poinformowała PAP Agnieszka Koecher-Hensel, reprezentująca polską sekcję Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI), która przyznaje to wyróżnienie.
„Nagrodę przyznajemy corocznie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru” – zaznaczyła Koecher-Hensel.
Prof. Hacketta jako laureata tegorocznej nagrody jednogłośnie wskazało jury w składzie: Jarosław Cymerman, Agnieszka Koecher-Hensel, Barbara Osterloff, Lech Sokół, Konrad Szczebiot.
„Prof. Michael Hackett, który przez wiele lat był dziekanem wydziału radia, telewizji i filmu na Uniwersytecie w Los Angeles – UCLA jest wielkim promotorem kultury polskiej, teatru i dramatu poza granicami naszego kraju – powiedziała PAP prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska, historyk teatru, wykładowczyni na Akademii Teatralnej w Warszawie. – Przez wiele lat korzystał on z pomocy wspaniałych osób, które go wprowadzały w kulturę teatralną Polski – przebywającej wówczas w Kalifornii Barbary Krafftówny oraz pracującej na UCLA dr Anny Krajewskiej-Wieczorek”.
Jak dodała, pod protektoratem prof. Hacketta wystawiano tam zarówno dramaty Witkacego, jak i Witolda Gombrowicza. „To wielka zasługa profesora" – podkreśliła.
Hackett również reżyserował w Teatrze Studio w Warszawie i wówczas zaprzyjaźnił się z profesorami z warszawskiej Akademii Teatralnej, których niejednokrotnie gościł na swoim macierzystym uniwersytecie w Kalifornii, jak np. nieżyjącego już prof. Zbigniewa Osińskiego z wykładami o Jerzym Grotowskim.
Podobnie – zaznaczyła prof. Kuligowska-Korzeniewska – Instytut Adama Mickiewicza, jeśli wysyłał do USA polskich artystów – to zawsze mieli oni stały adres: UCLA, u prof. Hacketta, który urządzał im spotkania ze studentami i profesorami, organizował spektakle.
„Lista zasług jest duża. Profesor ceni polski teatr i kulturę. I nie jest to tylko sprawa fascynacji artystycznych i intelektualnych, ale też kwestia serdecznych więzi” – dodała.
Prof. Michael Hackett swoje zainteresowanie i znajomość polskiego teatru i dramatu pogłębił w 1992 r. podczas rocznego pobytu na stypendium Fundacji Fulbrighta.
Wyreżyserował wówczas „Metamorfozy” w stołecznym Teatrze Dramatycznym za dyrekcji Macieja Prusa, z rolą Ryszardy Hanin oraz „Amerykanina w Warszawie” braci Gershwinów w Teatrze Studio za dyrekcji Jerzego Grzegorzewskiego.
Od tamtego czasu prof. Michael Hackett stał się inspiratorem wielu cennych inicjatyw, projektów i kontaktów mających na celu popularyzację teatru polskiego i szerzej kultury polskiej na gruncie amerykańskim. Był tłumaczem na język angielski m.in. książki prof. Zbigniewa Raszewskiego „Teatr w świecie widowisk”, zapraszał na wykłady do UCLA polskich badaczy (m.in. prof. Annę Kuligowską-Korzeniewską i prof. Józefa Opalskiego) i praktyków, m.in. na zajęcia z artystami Teatru Provisorium, Teatru Gardzienice i Teatru ZAR.
Reżyserował w Los Angeles UCLA Laboratory for Theatre Research sztuki Witkacego „Nadobnisie i koczkodany”, „Wariat i zakonnica” w 2005 r., a także adaptacje opowiadań Gombrowicza: „Biesiada u hrabiny Kotłubaj” (1997), „Dziewictwo” i „Na kuchennych schodach” z kreacjami Barbary Krafftówny.
W 2019 w Londynie, w ramach New Plays From Europe – Brexit Stage Left prezentowano w reżyserii Hacketta sztukę Beniamina Bukowskiego „Niesamowici bracia Limbourg”.
Prof. Hackett wielokrotnie pracował też z polskimi studentami krakowskiej PWST im. L. Solskiego i warszawskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza. Był też jurorem odbywającego się w Polsce 10. Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych ITSELF w roku 2019.
autor: Anna Bernat
abe/