Kultura i sztuka po 1989 roku

05.05.2018

Międzynarodowa konferencja nt. odbudowy światowego dziedzictwa - od 7 maja w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie. Fot. PAP/L. Szymański Zamek Królewski w Warszawie. Fot. PAP/L. Szymański

Odbudowa światowego dziedzictwa - to temat konferencji eksperckiej organizowanej przez resort kultury oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa, która rozpocznie się w poniedziałek na Zamku Królewskim w Warszawie. W dwudniowej debacie wezmą udział przedstawiciele wszystkich regionów UNESCO.

Według organizatorów, konferencja stanowi realizację deklaracji zawartych w decyzjach Komitetu Światowego Dziedzictwa z 2017 r., podjętych na sesji w Stambule i Krakowie. Jest także odpowiedzią na "istotne problemy stojące przed społecznością międzynarodową", do których należą zniszczenia miejsc światowego dziedzictwa. "Konflikty zbrojne, czy katastrofy naturalne występujące w różnych rejonach świata niosą ze sobą spustoszenie miejsc o wyjątkowym znaczeniu dla całej ludzkości" - podkreślili w komunikacie.

Jak dodali, celem spotkania jest "podsumowanie dotychczasowych dyskusji oraz wypracowanie uniwersalnych wytycznych dotyczących postępowania z miejscami światowego dziedzictwa, które uległy zniszczeniom".

Organizatorzy przypomnieli, że podczas II wojny światowej Polska, a w szczególności Warszawa, doświadczyły "tragedii świadomego, zaplanowanego niszczenia tkanki miejskiej". "Nieprzypadkowe jest zatem miejsce obrad. Wpis Historycznego Centrum Warszawy na Listę Światowego Dziedzictwa (...) stanowi nie tylko precedens, ale także symbol uznania dla heroizmu i poświęcenia polskiego społeczeństwa, które pełne determinacji odbudowało stolicę, umacniając +swoją historyczną i kulturową tożsamość+. Wpis ten od wielu lat ma znaczący wpływ na rozumienie koncepcji autentyczności miejsc światowego dziedzictwa i kształtowanie podejścia do kwestii ich odbudowy" - czytamy w komunikacie.

Uczestnicy spotkania pt. "Odbudowa światowego dziedzictwa – wyzwania. Międzynarodowa konferencja poświęcona rekonstrukcji" wysłuchają ponad 20 prelegentów, m. in. z Syrii, Bahrajnu, Iraku, Mali, Haiti, Japonii, Indii, Włoch, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, a także Barbadosu, Ukrainy, Ekwadoru, Nepalu, Estonii i Polski.

W konferencji uczestniczyć będą m.in. wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków Magdalena Gawin, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Departamentu Dziedzictwa UNESCO i dyrektor Centrum Światowego Dziedzictwa dr Mechtild Roessler oraz przewodniczący Międzynarodowego Komitetu ICOMOS prof. Toshiyuki Kono.

Organizatorzy konferencji: podczas II wojny Polska, a w szczególności Warszawa, doświadczyły tragedii świadomego, zaplanowanego niszczenia tkanki miejskiej. Nieprzypadkowe jest zatem miejsce obrad. Wpis Historycznego Centrum Warszawy na Listę Światowego Dziedzictwa stanowi nie tylko precedens, ale także symbol uznania dla heroizmu i poświęcenia polskiego społeczeństwa, które pełne determinacji odbudowało stolicę, umacniając "swoją historyczną i kulturową tożsamość".

Udział w spotkaniu zapowiedzieli również m.in. członek rady ICCROM prof. Kamil Zeidler z Uniwersytetu Gdańskiego, ekspert ds. światowego dziedzictwa dr Christopher Young oraz doradca UNESCO Francesco Bandarin.

Konferencję poprzedzi w niedzielę kolacja powitalna na zaproszenie szefa MKiDN, która odbędzie się w Starej Pomarańczarni w warszawskich Łazienkach Królewskich.

W poniedziałek w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie uczestnicy konferencji będą omawiać m.in. współczesne uwarunkowania rekonstrukcji w świetle teorii konserwatorskiej, rolę dziedzictwa dokumentalnego w rekonstrukcji, zmianę doktryny rekonstrukcji w obiektach światowego dziedzictwa oraz temat rekonstrukcji i odbudowy kultury i miast z punktu widzenia Banku Światowego.

W programie wtorkowego spotkania znalazły się zagadnienia dotyczące społeczności i praw kulturowych oraz wyzwań związanych z odbudową dziedzictwa miejskiego. Po zakończeniu paneli uczestnicy spotkania będą mogli zwiedzić Zamek Królewski, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Historyczne Centrum Warszawy - miejsce wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Konferencję zakończy przyjęcie Rekomendacji Warszawskiej.

Organizatorami konferencji są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa, przy współpracy z: Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO, Polskim Komitetem ds. UNESCO, Polskim Komitetem Narodowym ICOMOS, Zamkiem Królewskim w Warszawie, Łazienkami Królewskimi, Muzeum Powstania Warszawskiego, Stołecznym Konserwatorem Zabytków, Domem Spotkań z Historią i Centrum Interpretacji Zabytku.

Patronem medialnym konferencji jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)

autor: Daria Porycka

edytor: Paweł Tomczyk

dap/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL