Okupacja niemiecka

01.04.2019

Mieszkańcy Suwałk uczcili pamięć partyzantów - ofiar gestapo

Mieszkańcy Suwałk oddali w poniedziałek cześć ofiarom zbrodni dokonanej 75 lat temu. 1 kwietnia 1944 roku funkcjonariusze gestapo zamordowali w centrum miasta 16 osób współdziałających z Armią Krajową oraz żołnierzy podziemi.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się mszą świętą, po której kombatanci, młodzież i przedstawiciele samorządów przeszli pod Pomnik Straceń, gdzie modlono się za zmarłych. Pod pomnikiem, w miejscu, gdzie doszło do mordu, mieszkańcy miasta złożyli kwiaty.

1 kwietnia 1944 roku gestapo powiesiło 16 osób współdziałających z Armią Krajową oraz żołnierzy podziemia. Najmłodszy z zamordowanych miał 16 lat. Ciała ofiar przez cały dzień wisiały lub leżały na tzw. rynku siennym w Suwałkach.

Walczący w polskim podziemiu mieszkańcy Suwalszczyzny zostali aresztowani w lipcu i sierpniu 1943 roku. W lutym 1944 roku skazano ich na karę śmierci. Niemcy dali ultimatum Polakom, że jeśli do 31 marca 1944 r. nie zgłoszą się do gestapo dowódcy zbrojnych grup działających na Suwalszczyźnie i w Puszczy Augustowskiej, aresztowani zostaną zabici.

Gestapo próbowało też złamać zatrzymanych partyzantów. Niemcy proponowali im, żeby wydali swoich dowódców i dzięki temu uratowali swoje życie.

"Co ci ludzie wtedy przeżywali? Jakie myśli nimi targały? Zachować w tajemnicy, czy zdradzić i wydać? Wybrali tajemnicę. Wybrali własną śmierć. Zapłacili najwyższą cenę. I po to się dzisiaj spotykamy, żeby oddać cześć tym szesnastu, ale też wszystkim Polakom, którzy oddali życie za wolną Polskę" - powiedział podczas uroczystości prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz. (PAP)

autor: Jacek Buraczewski

bur/ mam/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL