Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński odwiedził Muzeum Stutthof w Sztutowie (Pomorskie), gdzie zapoznał się z ekspozycją dokumentującą historię b. KL Stutthof i złożył kwiaty w byłym krematorium, oddając hołd ofiarom obozu – informuje resort kultury.
Szef MKiDN złożył wizytę w obozie w sobotę, gdzie – jak poinformowano na Facebooku placówki – "zapoznał się z historią miejsca, organizacją i planami rozwoju muzeum oraz złożył kwiaty w krematorium w hołdzie ofiarom KL Stutthof".
W księdze pamiątkowej wicepremier Gliński, napisał: "Bardzo dziękuję za profesjonalną opiekę nad tym niezmiernie ważnym Miejscem Pamięci. Historia i współczesność potrzebuje prawdy, nawet tej najtrudniejszej".
Do obozu usytuowanego nieopodal miejscowości, która dziś nosi nazwę Sztutowo, a która przed II wojną światową wchodziła w obszar Wolnego Miasta Gdańska, 2 września 1939 r. trafili pierwsi więźniowie – osoby wyselekcjonowane spośród aresztowanych 1 września w Gdańsku Polaków i miejscowych Żydów.
Początkowo obóz był przeznaczony dla Polaków z Pomorza. Od 1942 r. zaczęli do niego trafiać Polacy z innych regionów i grupy osób innych narodowości, m.in. Żydzi i Rosjanie. Z czasem z niewielkiego obozu rozrósł się do ponad 120 ha, miał też liczne podobozy.
W styczniu 1945 r. Niemcy rozpoczęli pieszą ewakuację około połowy z 24 tys. przebywających wówczas w KL Stutthof więźniów. 2 tys. spośród nich uciekło po drodze. Mróz, słabe zaopatrzenie w żywność itp. sprawiły, że kolejne dwa tysiące więźniów zmarło w drodze, a ponad drugie tyle – niebawem po przybyciu do miejsca tymczasowego zakwaterowania. Marsz ten nazwany został Marszem Śmierci.
Tyfus i głód sprawiły, że w tym czasie zmarło też bardzo wielu więźniów spośród tych, którzy pozostali w obozie: resztę Niemcy ewakuowali ze Stutthofu drogą morską. Pozostali w obozie SS-mani rozpoczęli jego ostateczną likwidację. Spalili m.in. obóz żydowski i wysadzili budynek krematorium. Z końcem kwietnia obóz zajęła kilkunastotysięczna rzesza uciekającej ze wschodu niemieckiej ludności cywilnej i resztki pozostających na Mierzei Wiślanej żołnierzy Wehrmachtu. W nocy z 8 na 9 maja niemieckie jednostki wojskowe skapitulowały.
Od 1939 do 1945 r. do obozu Stutthof trafiło w sumie około 110 tys. więźniów. Liczbę ofiar obozu szacuje się na około 65 tys.
Muzeum Stutthof w Sztutowie powstało w 1962 r. staraniem byłych więźniów. Muzeum działa na liczącej ok. 20 ha części dawnego obozu, na której zachowała się część budynków tzw. starego obozu, w tym komora gazowa, komendantura z garażami, przestrzeń ogrodów warzywnych i szklarni. Na terenie muzeum są też zrekonstruowane krematoria i fragmenty tzw. nowego obozu i obozu żydowskiego.(PAP)
Autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ joz/