Jedna z najcenniejszych strat wojennych - gotycki ołtarz Pietas Domini po 78 latach wrócił do Polski - poinformowało w środę MKiDN. Ołtarz powrócił z Berlina do pierwotnego miejsca pobytu, czyli Bazyliki Mariackiej w Gdańsku.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od kilku lat czyniło starania o zwrot ołtarza, co było realizacją zadań resortu dotyczących poszukiwań i restytucji dóbr kultury utraconych w wyniku II wojny światowej.
W komunikacie prasowym podano, że "asumptem do podjęcia działań była publikacja Irene Geismeier pt.: Dokumentation des Fremdbesitzes. Verzeichnis der in der Galerie eingelagerten Bilder unbekannter Herkunft, w której zamieszczona została proweniencja ołtarza Pietas Domini przechowywanego w berlińskiej Gemäldegalerie".
Jak dodano, Ministerstwo Kultury przeprowadziło wówczas własne, dodatkowe obszerne kwerendy archiwalne i biblioteczne, które miały na celu udokumentowanie gdańskiej proweniencji dzieła. "Na podstawie obszernego materiału przygotowany został wniosek restytucyjny, oficjalnie przesłany do Unii Kościołów Ewangelickich w Niemczech" - poinformowano.
Przekazano, że po kilkuletniej wymianie korespondencji i negocjacjach z MKiDN Kościół Ewangelicki podjął ostatecznie decyzję o zwrocie ołtarza bezpośrednio do parafii Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, "w duchu ekumenicznego porozumienia między kościołami i pojednania między narodami". "Finalne umowy i działania odbywały się już między obu kościołami" - dodano.
Resort kultury ocenił, że "powrót tego niezwykłego dzieła sztuki jest dla Polski ważnym wydarzeniem". Ministerstwo wskazało, że "nadrzędnym celem w restytucji polskich strat wojennych jest powrót utraconych zabytków do kraju". "Dlatego też MKiDN dokłada wszelkich starań i wykorzystuje wszystkie możliwe środki, by ten cel konsekwentnie realizować" - podkreślono.
MKiDN podało w informacji, że "ołtarz Pietas Domini bractwa św. Jerzego z Bazyliki Mariackiej w Gdańsku składa się z dwóch części retabulum i predelli i jest datowany na lata 30. XV w.". "Retabulum ołtarza było w ostatnich latach eksponowane w Gemäldegalerie w Berlinie, w dziale późnośredniowiecznego malarstwa niderlandzkiego i niemieckiego. Predella ołtarza natomiast wypożyczona została do kościoła św. Jana w Berlinie-Moabit" - poinformowano. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ pat/