Stalinizm

28.12.2018

MKiDN podpisało aneks ws. Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

Powstające Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce w budynkach dawnego aresztu śledczego. 2016 r. Fot. PAP/T. Waszczuk Powstające Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce w budynkach dawnego aresztu śledczego. 2016 r. Fot. PAP/T. Waszczuk

MKiDN podpisało aneks w sprawie przedłużenia umowy o współprowadzeniu Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce - poinformowało w piątek Centrum Informacyjne resortu. Aneks umożliwia kontynuację prac na budowie Muzeum.

"MKIDN przekaże w 2019 r. dotację na wydatki inwestycyjne w wysokości ponad 3 500 000 zł. Aneks zakłada również możliwość przyznania kolejnych dotacji na budowę wystawy stałej w wysokości ponad 6 340 000. Dzięki zapisom aneksu, Muzeum Żołnierzy Wyklętych będzie miało zapewnione środki na dokończenie budowy, a także perspektywę pozyskania dotacji na przygotowanie wystawy stałej" - podało Centrum Informacyjne MKIDN.

Jak podkreślono, budowa Muzeum Żołnierzy Wyklętych od 2017 r. jest finansowana wyłącznie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a "fakt, że jest ona realizowana - to wynik decyzji i osobistego zaangażowania ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotra Glińskiego".

MKiDN współprowadzi Muzeum utworzone przez Miasto Ostrołęka na podstawie umowy zawartej w marcu 2016 r. Zgodnie z umową resort kultury zobowiązał się przekazać w latach 2016-2018 środki w wysokości 35 mln zł w formie dotacji celowej - na wykonanie prac inwestycyjnych, budowlanych i adaptacyjnych oraz wyposażenia Muzeum, organizację i wyposażenie wystawy stałej.

Do tej pory Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce ponad 25 mln zł na prace budowalne i adaptacyjne. To 72 proc. zaplanowanych dla Muzeum środków.

Rada Miasta Ostrołęki podjęła uchwałę o powołaniu do życia Muzeum Żołnierzy Wyklętych w 2013 r. 7 marca 2016 r. w siedzibie Muzeum wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski podpisali umowę w sprawie prowadzenia jako wspólnej instytucji kultury pod nazwą Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. W sierpniu 2016 r. został rozstrzygnięty konkurs na opracowanie scenariusza i koncepcji plastyczno-przestrzennej wystawy stałej Muzeum. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

akn/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL