Z inicjatywy Wileńskiej Młodzieży Patriotycznej przy wsparciu polskiej placówki dyplomatycznej na Litwie rozpoczęła się realizacja projektu „Wileńskie Siłaczki”. Jego celem jest utrwalenie w formie krótkich filmów historii kobiet z Wileńszczyzny, które przeżyły wojnę.
„Chcemy upamiętnić kobiety tej ziemi, które dorastały w okresie II wojny światowej, kobiety zwykłe, a jednocześnie niezwykłe, które mimo trudności dbały o polskość, tradycję, wartości patriotyczne, które wspierały partyzantów, ratowały Żydów” - powiedziała w czwartek PAP Magdalena Bartoszewicz, prezes Wileńskiej Młodzieży Patriotycznej.
Pierwszy film z serii „Wileńskie Siłaczki” został zaprezentowany w środę. Jego bohaterką jest emerytowana nauczycielka Antonina Vilkisziene z domu Kozłowska.
„Jest to bardzo ważny projekt, który pomaga utrwalić wszelkie wspomnienia, szczególnie tutaj na Kresach” - powiedział podczas prezentacji filmu kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Wilnie Marcin Zieniewicz.
Konsul zaznaczył, że „często mówimy o mężczyznach bohaterach, którzy walczyli z bronią w ręku, a rzadziej wspominamy o ich żonach, siostrach, które w bohaterski sposób walczyły o zachowanie języka polskiego, tradycji, wychowania dzieci w duchu patriotyzmu”.
Jak poinformowała Bartoszewicz, przygotowane są już cztery filmy z serii „Wileńskie Siłaczki”, a wkrótce ruszą prace nad kolejnymi. Jak mówi, „powinniśmy się śpieszyć, bo nasze bohaterki są w sędziwym wieku”.
Zgodnie z założeniem co miesiąc będzie prezentowany jeden film. Swe bohaterki Wileńska Młodzież Patriotyczna wyszukuje głównie wśród osób represjonowanych, wdów po kombatantach, słuchaczek Uniwersytetów Trzeciego wieku.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ jo/ kar/