Europa i świat po 1989 roku

11.03.2019

Mniejszość litewska obchodzi 29. rocznicę odzyskania niepodległości Litwy

Litwini z Puńska (Podlaskie) obchodzą w poniedziałek 29. rocznicę odzyskania przez Litwę niepodległości. Przedstawiciele mniejszości spotkali się przed pomnikiem we wsi Kompocie, upamiętniającym 11 marca, czyli dzień uchwalenia przez Litwinów deklaracji o niepodległości kraju.

Przed pomnikiem zebrali się samorządowcy, działacze społeczni, nauczyciele oraz młodzież szkolna. Złożyli tam kwiaty. Uczniowie szkół z litewskim językiem nauczania z powiatu sejneńskiego zaprezentowali krótkie przedstawienie historyczne.

Pomnik to ogromny głaz narzutowy, wydobyty z ziemi i ustawiony przy trasie Puńsk-Poluńce. To prawdopodobnie jedyny na świecie obelisk upamiętniający 11 marca 1990 roku.

"Co roku jedziemy pod pomnik, by upamiętnić tamte wydarzenia. Zawsze jest z nami młodzież, która powinna znać swoją historię" - powiedział PAP wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski.

Mniejszość litewska spotkała się także w niedzielę w Domu Kultury Litewskiej, gdzie co roku uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Puńsku im. 11 Marca organizują koncert z okazji obchodów niepodległości Litwy.

Liceum w Puńsku od 1992 roku nosi imię "11 Marca". W liceum znajduje się jedna z kopii deklaracji niepodległości Litwy, podpisana przez wszystkich ówczesnych litewskich posłów. To jedyna taka szkoła średnia w Polsce. Wszystkie zajęcia są tam prowadzone po litewsku.

Litwini to jedną z najmniej licznych mniejszości w Polsce. Według szacunków kilka tysięcy osób pochodzenia litewskiego mieszka głównie w gminach Puńsk i Sejny w województwie podlaskim. (PAP)

autor: Jacek Buraczewski

bur/ mhr/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL