Powstanie Warszawskie

27.10.2017

Mogiły powstańców warszawskich poddano renowacji

82 mogiły powstańcze na Wojskowych Powązkach, w których spoczywają żołnierze batalionów "Gozdawa" i "Chrobry I", zostały poddane renowacji dzięki zbiórce organizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego i przy wsparciu Wojewody Mazowieckiego.

W kwaterze B-8 na Wojskowych Powązkach spoczywają powstańcy, którzy zginęli w czasie walk na Starówce. W większości są to żołnierze Zgrupowania "Kuba-Sosna", w tym batalionów "Gozdawa" oraz "Chrobry I".

"Dotychczasowe tzw. mieczokrzyże są w bardzo złym stanie, napisy często są już nieczytelne, a stan techniczny nagrobków pozostawiał wiele do życzenia. Wspólnie z Wojewodą Mazowieckim, który opiekuje się grobami wojennymi, wybudowaliśmy i poddaliśmy renowacji 82 miejsca pamięci. Dzięki temu dwa pierwsze rzędy w kwaterze nabrały całkowicie +powstańczego+ charakteru" – mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Poddane renowacji mogiły wykonano według projektu artysty-rzeźbiarza Dariusza Kowalskiego. Są to szare betonowe krzyże, z tabliczkami z symbolem Polski Walczącej z czerwonego piaskowca oraz tabliczkami epitafijnymi z piaskowca szydłowieckiego. Wojewoda wsparł remont kwotą 94 tys. zł, którą przeznaczono na renowację krzyży oraz odnowienie zieleni.

"Groby wojenne to ważna część pamięci historycznej. Naszym obowiązkiem jest przywracanie tej pamięci, ponieważ ci młodzi ludzi poświęcając swoje życie, walczyli o wolność przyszłych pokoleń" – podkreśla wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Na kolejny rok Muzeum Powstania Warszawskiego wspólnie z Wojewodą Mazowieckim planuje dokończenie realizacji, tak by cała kwatera została poddana rewitalizacji.

Muzeum uznaje zachowanie pamięci o powstańcach za jedno ze swoich głównych zadań, dlatego od początku angażuje się w renowację mogił uczestników zrywu. Organizuje coroczne publiczne zbiórki wspólnie ze Społecznym Komitetem ds. Budowy i Renowacji Miejsc Pamięci oraz Mogił Powstańczych 1944 roku (Komitet ’44). Na specjalne konto wpływają także kwoty od darczyńców. Jak podaje Muzeum, w tym roku w sumie wydało na ten cel blisko 110 tys. zł pochodzących ze zbiórek publicznych. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

akn/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL