1 sierpnia, w 70 rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, w internecie i na pokazach w Warszawie, Berlinie i Moskwie zaprezentowany zostanie projekt pn. Most63. Jest to zestaw krótkich dokumentów, w których mieszkańcy Warszawy różnych pokoleń definiują takie pojęcia jak chleb, rodzina, przyjaciel.
Cały projekt składa się z dwóch równych części, po 31 miniatur filmowych. Bohaterami części pierwszej są młodzi mieszkańcy stolicy w wieku 20-35 lat, niektórzy z nich są obcokrajowcami, a drugiej - żołnierze AK, uczestnicy powstania. Obie grupy tłumaczą czym są dla nich takie słowa jak chleb, woda, rodzina, przyjaciel, śmierć, szczęście, samotność.
"Pytaliśmy o bardzo życiowe tematy. Jak te najprostsze hasła ci ludzie sobie definiują i porównaliśmy je. W wielu przypadkach wyszły bardzo podobne wypowiedzi, mimo że osoby te dzielą trzy pokolenia. Doszliśmy do wniosku, że jesteśmy takimi samymi ludźmi, a różnią nas tylko czasy, w których żyjemy. Uczestników powstania historia postawiła przed trudnym wyborem. Zależy nam na tym, by dowiedzieć się, dlaczego tak się stało i jacy byli to ludzie" - powiedział Grzegorz Piwnicki, jeden z twórców projektu.
"Ten projekt stanie się ro´wnież mostem pomiędzy kulturami i pokoleniami” - tłumaczył PAP drugi autor Piotr Jasiński, dodając, że uczestnicy projektu nie znali nawzajem swych wypowiedzi.
Ostatnia, 63. miniatura, to autorski komentarz twórców Mostu63.
Autorzy: Grzegorz Piwnicki jest artystą grafikiem, absolwentem Wydziału Grafiki warszawskiej ASP, Piotr Jasiński – producentem, studiował reżyserię dźwięku w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych.
"Kręcąc te filmy, chcieliśmy skupić się przede wszystkim na ludziach, dlatego tło do filmu jest neutralne, białe" - powiedział Jasiński. Materiał filmowy nie został w żaden sposób pocięty. Miniatury, które trwają od 1 do 3,5 minut, mają kilka wersji językowych: polską, angielską, niemiecką i rosyjską, a także wersję dla osób głuchoniemych.
Projekt - zarówno strona internetowa, jak i wystawy w Warszawie, Moskwie i Berlinie - rozpoczyna się 1 września o godzinie 17; wystawa w Warszawie będzie miała miejsce w auli Politechniki Warszawskiej. (PAP)
adab/ abe/ ls/