Polska po 1989 roku

08.08.2017

MSWiA: ostateczna decyzja ws. projektu graficznego paszportu - we wrześniu

Strona www.zaprojektujpaszport.gov.pl Strona www.zaprojektujpaszport.gov.pl

Ostateczna decyzja o tym, jakie motywy znajdą się w nowym paszporcie, zostanie podjęta we wrześniu - poinformowało we wtorek MSWiA, pytane przez PAP o protest Litwy i Ukrainy. Resort zaznaczył, że obecnie trudno przesądzać, które motywy zostaną wybrane.

Pod koniec lipca resort spraw wewnętrznych i administracji zainaugurował kampanię pt. "Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018" mającą na celu wyłonienie motywów, które znajdą się w nowym dokumencie. Wśród propozycji jest Ostra Brama w Wilnie wraz z obrazem Matki Boskiej oraz Cmentarz Orląt Lwowskich, co wywołało sprzeciw Litwy i Ukrainy.

Wiceszef MSZ Litwy Neris Germanas oświadczył, że Ostra Brama wraz z obrazem Maryi znajdują się na terytorium Litwy. Dodał, że ich wizerunki nie powinny znajdować się na oficjalnych dokumentach innego państwa.

Rzeczniczka ukraińskiego MSZ Mariana Beca oświadczyła, że Ukraina wyraża zdecydowany protest przeciwko zamiarowi umieszczenia na nowych paszportach rysunku kaplicy z terytorium polskiego cmentarza wojskowego na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

Jak poinformował PAP wydział prasowy MSWiA, ostateczna decyzja o tym, jakie motywy znajdą się w nowym paszporcie zostanie podjęta we wrześniu. Resort dodał, że głosowanie na stronie internetowej www.zaprojektujpaszport.gov.pl ma charakter konsultacji społecznych.

"Zaprezentowane motywy wskazują postaci, wydarzenia, miejsca i symbole związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Jeszcze raz podkreślamy, że żadna decyzja nie została w tym momencie podjęta. Trudno więc przesądzać, które motywy zostaną wybrane" - poinformowały służby prasowe MSWiA.

Kampania ma związek z faktem, iż w 2018 roku ma pojawić się nowy wzór paszportu z szatą graficzną upamiętniającą 100-lecie Niepodległości Państwa Polskiego. Tego roku ważność straci 1,3 mln paszportów.

"Zbliża się setna rocznica odzyskania niepodległości. Chcieliśmy oddać hołd tym wszystkim, którzy przelewali krew za wolność Polski, tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że Polska po 123 latach niewoli wybiła się na niepodległość" – mówił szef MSWiA Mariusz Błaszczak, inaugurując kampanię.

W galerii na stronie www.zaprojektujpaszport.gov.pl są postacie, wydarzenia, miejsca i symbole związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Sześć spośród 13 najbardziej popularnych motywów znajdzie się w nowym paszporcie. Głosowanie potrwa do 10 września. Oprócz sześciu motywów wybranych w głosowaniu, w nowym paszporcie znajdzie się 13 innych motywów wybranych przez zespół do spraw ustalenia wzoru dokumentu paszportowego.

W przygotowaniu projektu paszportu na 100-lecie niepodległości z MSWiA współpracuje Instytut Pamięci Narodowej oraz Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. (PAP)

gdyj/ ozk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL