Mural zaprojektowany przez Rafała Olbińskiego pt. “Błogosławiony spokój nicości” zostanie odsłonięty podczas czwartej edycji Life Festival Oświęcim –poinformowali organizatorzy festiwalu. Dzieło wykona na ścianie bunkra z czasów II wojny światowej absolwent ASP Mikołaj Małek. Odsłonięcie zaplanowano na 27 czerwca. „Olbiński już na początku maja przyjedzie do Polski, a na festiwalu zajmie również miejsce w jury jednego z konkursów fotograficznych” – poinformowali organizatorzy Life Festival Oświęcim.
Olbiński – cytowany przez organizatorów na stronie internetowej imprezy – powiedział o projekcie, że można w nim odnaleźć wiele znaczeń. „Ma on zachęcać do refleksji, na którą obecnie nie mamy czasu. Podłączeni słuchawkami do centrali, która dokonuje za nas wyboru, oglądamy to, co nam pokazują w telewizji, czytamy to, co napiszą w gazetach. Nie lubię nachalnego patosu i wizualnej propagandy, która wokół nas kwitnie – reklamy produktów, wpajania na siłę idei. Ten patos zmusza nas do emocji, którymi często nie chcemy epatować. Dlatego też projekt muralu bazuje na podstawowej estetyce, nieagresywnej w swoim przekazie” – mówił.
Dzieło wykona na ścianie bunkra z czasów II wojny światowej absolwent ASP Mikołaj Małek. Odsłonięcie zaplanowano na 27 czerwca. „Olbiński już na początku maja przyjedzie do Polski, a na festiwalu zajmie również miejsce w jury jednego z konkursów fotograficznych” – poinformowali organizatorzy Life Festival Oświęcim.
Zdaniem twórcy jest on powrotem do najprostszych rzeczy w życiu, czyli piękna, którego nie zauważamy. „Piękna, które zgubiliśmy w pogoni za milionem innych spraw. Piękna, które przestało być modne, a tak naprawdę jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Piękna, które nie zostało wymyślone przez agencje reklamowe. To powrót do piękna, które jest wokół nas” – dodał.
Będzie to już trzeci mural, który powstanie w Oświęcimiu pod auspicjami festiwalu. W poprzednich latach stworzyli je Edward Dwurnik i Andrzej Pągowski.
Rafał Olbiński urodził się i studiował w Polsce, gdzie ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1981 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i wkrótce stał się uznanym malarzem, ilustratorem i projektantem. Jego prace trafiły do muzeów, renomowanych galerii, a także prywatnych kolekcji. Artysta współpracuje między innymi z "The New York Times", "Newsweek" i "Der Spiegel".
Czwarta edycja Life Festival Oświęcim odbędzie się w dniach od 26 do 29 czerwca. Najjaśniejszą gwiazdą będzie Sting. W Oświęcimiu wystąpią m.in. także: Monika Brodka, zespół Perfect z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej oraz Ray Wilson z grupą Stiltskin.
Pierwsza edycja oświęcimskiego festiwalu odbyła się w czerwcu 2010 roku. Wystąpił wtedy m.in. izraelski zespół reggae Hatikva 6. Dwa lata temu gwiazdami byli Matisyahu i James Blunt, a w ubiegłym roku Peter Gabriel.
Ideą Life Festival Oświęcim jest budowanie pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi, a w konsekwencji potępienie rasizmu i antysemityzmu. Przesłanie to wypływa z Oświęcimia, w którym podczas wojny Niemcy utworzyli obóz Auschwitz, symbol zagłady Żydów i Romów, a także martyrologii Polaków, obywateli sowieckich i przedstawicieli innych narodów. (PAP)
szf/ abe/