Rzeźby, obrazy, fotografie, video i instalacje autorstwa współczesnego twórcy Ryszarda Ługowskiego złożą się na retrospektywną wystawę "Muśnięcie grawitacji", którą od soboty będzie można oglądać w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Ekspozycja obrazuje ponad 30 lat pracy artysty na różnych płaszczyznach sztuki. „Chronologiczne ułożenie dzieł w przestrzeni Centrum Rzeźby Polskiej pozwala na podążanie za zmianami w postawie artystycznej, obserwację stosowanych przez niego nowych materiałów i odkrywanie nowych problemów, do których odnosi się w swojej twórczości” - podkreśla kurator wystawy, Stefan Szydłowski.
Na wystawie zaprezentowano prace powstałe w latach 1982-2016. Należą do rzeźby, obrazy, fotografie, video, instalacje.
W swojej twórczości artysta często sięga po przedmioty niemające wiele wspólnego ze sztuką, m.in. snajperski karabin czy profesjonalny sprzęt astronomiczny. Korzysta z obiektów odnalezionych w sklepach z tandetnymi, kiczowatymi gadżetami, np. gipsowych torsów Wenus, koników na biegunach czy fotografii twarzy wyciętych z reklam usług agencji towarzyskich.
Ługowski tworzy także performance z wykorzystaniem mis tybetańskich i gongów. Nawiązując do nich, artysta przygotował na wystawę w Orońsku specjalną instalację - „Dzwony rurowe” - wykonaną ze zwisających od sufitu stalowych prętów.
Ryszard Ługowski (ur. 1955 r.) ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Od 1984 roku pracuje w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, od 2002 roku współpracuje z Instytutem Sztuk Pięknych Uniwersytety Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jego prace znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Warszawie.
Wystawa czynna będzie do połowy stycznia 2017 r. Podobnie jak i druga ekspozycja, którą od soboty będzie można oglądać w orońskiej galerii, będąca pokłosiem plenerów, które odbyły się w tym roku w Orońsku. Wzięli w nich udział studenci z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Wrocławiu i w Warszawie oraz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
W 2015 r. Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zainicjowało międzyuczelniany projekt artystyczno-edukacyjny. Zakłada on interdyscyplinarne spotkania - studentów, absolwentów i doktorantów z wydziałów rzeźby oraz innych wydziałów polskich uczelni publicznych – odbywające się we współpracy z teoretykami, krytykami sztuki, wykładowcami akademickimi i artystami. Prace powstałe na warsztatach są potem prezentowane na wystawach w Orońsku.(PAP)
ilp/ mow/