Muzeum Armii Krajowej w Krakowie przygotowuje ścieżkę zwiedzania dla osób niesłyszących. Trasa opracowana w polskim języku migowym ma być gotowa w listopadzie.
"Chcemy, żeby Muzeum AK było dostępne dla każdego. Budynek jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. Pod koniec 2015 r. uruchomiliśmy ścieżkę zwiedzania dla osób niedowidzących i niewidomych. Teraz przygotowujemy trasę dla kolejnej grupy - niesłyszących" - powiedział PAP rzecznik Muzeum AK Piotr Koziarz.
Jednym z najważniejszych efektów przedsięwzięcia "Historia wpada w ucho" będzie film z oprowadzaniem po ekspozycji stałej w polskim języku migowym. Dla niesłyszących przygotowane zostaną także warsztaty edukacyjne. Część pracowników Muzeum AK przejdzie podstawowy kurs polskiego języka migowego oraz obsługi niesłyszących.
Prace nad nową ścieżką zwiedzania można śledzić na Instagramie.
Całkowita wartość projektu to ponad 49 tys. zł, z czego 36 tys. zł stanowi dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura-Interwencje. Partnerami przedsięwzięcia są Polski Związek Głuchych Oddział Małopolska oraz Migam – firma, która profesjonalnie zajmuje się tłumaczeniami na język migowy.
Od końca 2015 r. w muzeum funkcjonuje ścieżka zwiedzania dla niewidomych i niedowidzących "Wsłuchaj się w historię AK" z audiodeskrypcją, makietami i przedmiotami do dotykania. Najważniejszym jej elementem jest przygotowany od podstaw audioprzewodnik, który prowadzi osoby z dysfunkcją wzroku po wystawie stałej. Przed wizytą w Muzeum AK niewidomi i niewidzący powinni pobrać nagrania, podzielone na krótkie, wygodne do odtwarzania odcinki, ze strony internetowej placówki na własne urządzenie.
Zwiedzający z dysfunkcją wzroku mogą poprzez dotyk poznać wybrane eksponaty, specjalnie dla nich powstały również repliki: munduru Pomocniczej Służby Kobiet, munduru oficerskiego Wojska Polskiego, granatu trzonkowego, nieśmiertelnika, pistoletu Walter P38 czy orderu Orła Białego.
W kwietniu br. Muzeum AK zostało wyróżnione w konkursie "Lider dostępności" jako obiekt zabytkowy, który uwzględnia potrzeby różnych grup odbiorców.(PAP)
wos/ pat/