Jedna z wież wartowniczych w byłym niemieckim KL Auschwitz II-Birkenau, której konstrukcję w marcu ub.r. naruszyła wichura, wróciła po naprawie na swoje miejsce. Będzie jeszcze konserwowana – informuje Muzeum Auschwitz.
Wieża, położona w południowo-wschodnim rogu ogrodzenia dawnego obozu, w wyniku silnego wiatru odchyliła się od pionu. Obiekt, żeby nie ulegał dalszym zniszczeniom został natychmiast podstemplowany. Konserwatorzy zbadali jego konstrukcję i opracowali plan niezbędnych prac naprawczych i konserwatorskich.
Z uwagi na stan techniczny wieża została zdemontowana. Jej drewniane elementy zostały zinwentaryzowane, oznaczone, wstępnie oczyszczone i zmagazynowane. Elementy posadowienia wraz z posadzką zostały zabezpieczone przed wpływem opadów atmosferycznych na miejscu.
W październiku ub.r. Muzeum Auschwitz wyłoniło wykonawcę prac naprawczych. Po ich wykonaniu wieża została zmontowana na swoim miejscu. Rzecznik muzeum Bartosz Bartyzel poinformował, że będą przy niej prowadzone jeszcze prace konserwatorskie, które potrwają do połowy czerwca br.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je ponad 2,32 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ dki/