Muzeum Auschwitz poszukuje wykonawcy gruntownej konserwacji i naprawy zabytkowej wieży wartowniczej w byłym niemieckim KL Auschwitz II-Birkenau, której konstrukcja została naruszona wiosną ub.r. przez wichurę – podaje Muzeum Auschwitz.
Rzecznik placówki Bartosz Bartyzel poinformował, że termin składania ofert upływa 11 marca.
Firma, która zwycięży w przetargu, będzie miała na realizację zadania pół roku od podpisania umowy. Jej zadaniem będą – oprócz prac remontowych i konserwatorskich – także badania archeologiczne w formie nadzoru archeologicznego nad wszelkimi robotami ziemnymi.
Konstrukcja wieży została naruszona podczas wichury w marcu ub.r. Obiekt położony w południowej części ogrodzenia dawnego obozu z uwagi na stan techniczny został zdemontowany. Drewniane elementy zostały zinwentaryzowane, oznaczone, wstępnie oczyszczone i zmagazynowane. Elementy posadowienia wraz z posadzką zostały zabezpieczone przed wpływem opadów atmosferycznych na miejscu.
To druga podobna naprawa wieży ogrodzenia w byłym Auschwitz II-Birkenau. Poprzednia, w południowo-wschodnim rogu, którą również naruszył wiatr wiosną ub.r., została już odrestaurowana. Koszt prac wyniósł ok. 275 tys. zł.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.(PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ wj/