21 sztuk tekstyliów, w tym 19 ubranek dziecięcych, będących w zbiorach Muzeum Auschwitz, zostanie jeszcze w tym roku poddane konserwacji – poinformował w poniedziałek rzecznik placówki Bartosz Bartyzel. Muzeum Auschwitz ogłosiło przetarg, by wyłonić wykonawcę prac.
„To dalszy ciąg działań, które Muzeum realizowało już w ubiegłym roku. Wtedy konserwacji zostało poddanych 38 sztuk ubranek dziecięcych. W tym roku odbędzie się konserwacja 21 obiektów - 19 ubranek dziecięcych, a także wykonanej z materiałów tekstylnych choinki oraz figurki diabła, która była elementem szopki” – powiedział Bartyzel.
Wśród dziecięcej odzieży są sukieneczki, spodenki, bluzeczki i fartuszki.
Obiekty nie są w dobrym stanie. Muzeum w dokumentacji przetargowej wskazało, że na ich obecny stan wpływ miał szereg przyczyn, począwszy od zniszczeń powstałych w trakcie użytkowania, procesy wynikające z naturalnego starzenia, próby napraw, po warunki przechowywania i eksponowania. Wszystkie są brudne i zakurzone.
„W trakcie użytkowania obiekty tekstylne ulegały naturalnemu zużyciu, skutkującemu zabrudzeniem czy zaplamieniem oraz powstawaniem uszkodzeń mechanicznych, przykładowo przecieraniem materiału w newralgicznych miejscach. Część ubranek była intensywnie użytkowana, prana i naprawiana. Ze względu na trudne warunki życiowe w czasie wojny jest prawdopodobne, że część zniszczeń i napraw powstała przed okresem obozowym. Natomiast nie jest wykluczone, że największe rozdarcia i inne uszkodzenia mechaniczne są świadectwem tragicznych wydarzeń mających miejsce w Auschwitz” – podało Muzeum.
Placówka poinformowała, że przez wiele lat tekstylia umieszczone były w nieklimatyzowanych oryginalnych budynkach, poddane wahaniom temperatury i wilgotności związanymi ze zmianami pór roku. „Ubranka przechowywano jedne na drugich, co utrwalało zagniecenia powstałe w miejscach złożeń. Część obiektów eksponowano na wystawach czasowych” – wskazano.
Tekstylia będą poddane konserwacji zachowawczej, czyli nie zostanie naruszona oryginalna substancja obiektów. Celem działań nie jest przywrócenie tekstyliom ich pierwotnej formy i funkcji, ponieważ ich stan zachowania jest świadectwem historii KL Auschwitz. Odzież podczas istnienia obozu była wielokrotnie przerabiana oraz naprawiana. Konserwatorzy muszą ją oczyścić z kurzu oraz usunąć naprawy dokonane po 1945 r.
Wykonawca będzie miał czas na konserwację do połowy grudnia br. Muzeum szacuje, że wartość podstawowej części zadania nie przekroczy 98 tys. zł.
W muzealnym magazynie tekstyliów przechowywanych jest ponad 1,8 tys. obiektów. To m.in. tałesy, odzież więźniarska, różne naszywki i oznaczenia więźniarskie, odzież cywilna, w tym ubranka dziecięce, a także sienniki i kołdry.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je 2,1 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ itm/