Muzeum Auschwitz zakończyło modernizację magazynów, w których przechowywane są poobozowe tekstylia, m.in. więźniarskie pasiaki. Umieszczone w nich zostały specjalistyczne szafy, w których eksponaty będą bezpiecznie.
W szafach umieszczonych zostanie m.in. prawie 350 obozowych pasiaków, które nosili więźniowie niemieckiego obozu Auschwitz, 250 tałesów, ubrania cywilne i ubranka dziecięce należące do ofiar obozu, przede wszystkim deportowanych na zagładę Żydów.
„Do chwili obecnej odzież obozową przechowywaliśmy (…) w pudłach, a tałesy nawijaliśmy na zamontowane w drewnianych szafach wałki o małej średnicy. Utrzymywanie takiej sytuacji mogło powodować uszkodzenia i wpływać wymiernie na pogorszenie stanu zachowania tkanin. Dlatego w 2014 r. rozpoczęliśmy prace, których celem było stworzenie nowych magazynów na tkaniny. Jego najważniejszą częścią było wykonanie specjalistycznych szaf do przechowywania tkanin, spełniających wszystkie wymogi konserwatorskie” – powiedziała cytowana w komunikacie Muzeum Magdalena Emilewicz-Pióro, zastępczyni kierownika działu zbiorów.
Specjalistyczne szafy zostały wykonane z materiałów trudnopalnych, które jednocześnie nie wchodzą w reakcje z obiektami zabytkowymi. Są zamykane i lekkie. „W szafach zastosowano różne systemy do przechowywania tkanin, m.in. wałki, szuflady i półki. Wykonano je z myślą o konkretnym rodzaju obiektów. (…) Dzięki temu będziemy w stanie zminimalizować procesy destrukcyjne tych bardzo wrażliwych obiektów” – powiedziała Hanna Kubik z Muzeum Auschwitz.
Modernizacja objęła też remont magazynów. Pomieszczenia są chronione przez bezpieczny dla zbiorów system gaszenia ognia.
Magazyny zostały zmodernizowane dzięki pieniądzom Fundacji Auschwitz-Birkenau. Na jej kapitał składają się wpłaty ponad 30 państw oraz kilku filantropów. Suma wpłat i deklaracji wynosi ok. 112 mln euro. Zyski od tej kwoty przeznaczane są na finansowanie konserwacji.
Wcześniej Muzeum zmodernizowało już m.in. magazyn, w którym przechowywane są walizy należące do Żydów zgładzonych przez Niemców w komorach gazowych Auschwitz.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je ponad 2,05 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Marek Szafrański (PAP)
szf/ agz/