Wystawa kopii konserwatorskiej Unii Lubelskiej, gry edukacyjne, warsztaty dla nauczycieli oraz pokaz filmów dokumentalnych – to propozycje Muzeum Historii Polski towarzyszące XX Powszechnemu Zjazdowi Historyków Polskich w Lublinie.
W środę rozpoczął się w Lublinie jubileuszowy XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich. Hasłem tegorocznej edycji jest „Wielka zmiana. Historia wobec wyzwań…”.
Hasło „Wielka zmiana” odnosi się do wielu przypadających w tym czasie rocznic. Upływa 450 lat od podpisania w Lublinie Unii Polsko-Litewskiej, 150 lat od przyznania kobietom praw wyborczych (Wyoming, Stany Zjednoczone; w Polsce od 1918), 30 lat od polskiej transformacji ustrojowej oraz 50 lat od X Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich w Lublinie (1969 r.). Ostatnią „Wielką zmianą” jest wkroczenie w epokę digitalizacji. W wydarzeniu wezmą udział czołowi polscy historycy. Jednym z głównych partnerów przedsięwzięcia jest Muzeum Historii Polski.
W czasie Zjazdu będzie niezwykle rzadka okazja zobaczenia na żywo kopii konserwatorskiej Unii Lubelskiej. To kopia dokumentu, którą Muzeum Historii Polski przechowuje w swoich zbiorach. Została wykonana z takich samych materiałów i taką sama techniką jak oryginał z 1569 r. Okazją do zajrzenia za kulisy jej powstawania będzie pokaz filmu „Unia Lubelska. Kopia i oryginał”, który odbędzie się 20 września. W czasie zjazdu MHP zaprezentuje również film pt. „Powszechne Zjazdy Historyków Polskich. Krótka historia”, który będzie podsumowaniem dotychczasowej historii zjazdów historyków.
W czasie Zjazdu Muzeum zaprasza również na swoje stanowisko książkowe, gdzie na czytelników czekają m.in. seria wydawnicza „Wspomnienia i pamiętniki”, w ramach której ukazały się zapiski m.in. Ignacego Daszyńskiego, Jędrzeja Moraczewskiego, Adama Pragiera i Stanisława Wojciechowskiego, publikacja „Oblicza Niepodległej”, a także najnowsza publikacja Muzeum – bogato ilustrowany album „Dziedzictwo II Rzeczypospolitej”.
Na stanowisku edukacyjnym (Centrum Spotkania Kultur, poziom minus 1) Muzeum zaprasza do zapoznania się z przygotowanymi przez siebie grami.
W grze „Odkryj II RP” uczestnik wciela się w rolę przedwojennego przedsiębiorcy, z kolei w grze „Dekada 1979–1989” – w rolę obywatela PRL, który ma na utrzymaniu rodzinę. „Budowanie miasta” to zaś gra planszowa pokazująca zasady budowania średniowiecznych miast; gra karciana „Poczet królów i książąt polskich” jest oparta na zasadach „Czarnego Piotrusia”.
Ponadto nauczyciele poszukujący nowych inspiracji będą mogli wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez edukatorki MHP. Podstawą zajęć będą muzealne pakiety edukacyjne, których punktem wyjścia są biografie Jana Karskiego i Tadeusza Kościuszki.
Organizatorem XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich jest Polskie Towarzystwo Historyczne. Ze względu na rangę wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Polski Andrzeja Dudy.
Anna Kruszyńska (PAP)
akr/ skp /