Polska po 1989 roku

19.09.2019 aktualizacja 20.09.2019

Muzeum Historii Polski na XX Powszechnym Zjeździe Historyków Polskich

Wystawa kopii konserwatorskiej Unii Lubelskiej, gry edukacyjne, warsztaty dla nauczycieli oraz pokaz filmów dokumentalnych – to propozycje Muzeum Historii Polski towarzyszące XX Powszechnemu Zjazdowi Historyków Polskich w Lublinie.

W środę rozpoczął się w Lublinie jubileuszowy XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich. Hasłem tegorocznej edycji jest „Wielka zmiana. Historia wobec wyzwań…”. 

Hasło „Wielka zmiana” odnosi się do wielu przypadających w tym czasie rocznic. Upływa 450 lat od podpisania w Lublinie Unii Polsko-Litewskiej, 150 lat od przyznania kobietom praw wyborczych (Wyoming, Stany Zjednoczone; w Polsce od 1918), 30  lat od polskiej transformacji ustrojowej oraz 50 lat od X Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich w Lublinie (1969 r.). Ostatnią „Wielką  zmianą” jest wkroczenie w epokę digitalizacji. W wydarzeniu wezmą udział czołowi polscy historycy. Jednym z głównych partnerów przedsięwzięcia jest Muzeum Historii Polski. 

W czasie Zjazdu będzie niezwykle rzadka okazja zobaczenia na żywo kopii konserwatorskiej Unii Lubelskiej. To kopia dokumentu, którą Muzeum Historii Polski przechowuje w swoich zbiorach. Została wykonana z takich samych materiałów i taką sama techniką jak oryginał z 1569 r. Okazją do zajrzenia za kulisy jej powstawania będzie pokaz filmu „Unia Lubelska. Kopia i oryginał”, który odbędzie się 20 września. W czasie zjazdu MHP zaprezentuje również film pt. „Powszechne Zjazdy Historyków Polskich. Krótka historia”, który będzie podsumowaniem dotychczasowej historii zjazdów historyków.  

CZYTAJ TAKŻE

W czasie Zjazdu Muzeum zaprasza również na swoje stanowisko książkowe, gdzie na czytelników czekają m.in. seria wydawnicza „Wspomnienia i pamiętniki”, w ramach której ukazały się zapiski m.in. Ignacego Daszyńskiego, Jędrzeja Moraczewskiego, Adama Pragiera i Stanisława Wojciechowskiego, publikacja „Oblicza Niepodległej”, a także najnowsza publikacja Muzeum – bogato ilustrowany album „Dziedzictwo II Rzeczypospolitej”. 

Na stanowisku edukacyjnym (Centrum Spotkania Kultur, poziom minus 1) Muzeum zaprasza do zapoznania się z przygotowanymi przez siebie grami.
W grze „Odkryj II RP” uczestnik  wciela się w rolę przedwojennego przedsiębiorcy, z kolei w grze „Dekada 1979–1989” – w rolę obywatela PRL, który ma na utrzymaniu rodzinę. „Budowanie miasta” to zaś gra planszowa pokazująca zasady budowania średniowiecznych miast; gra karciana „Poczet królów i książąt polskich” jest oparta na zasadach „Czarnego Piotrusia”.

Ponadto nauczyciele poszukujący nowych inspiracji będą mogli wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez edukatorki MHP. Podstawą zajęć będą muzealne pakiety edukacyjne, których punktem wyjścia są biografie Jana Karskiego i Tadeusza Kościuszki.

Organizatorem XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich jest Polskie Towarzystwo Historyczne. Ze względu na rangę wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Polski Andrzeja Dudy.

Anna Kruszyńska (PAP)

akr/ skp /
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL