Pięć z sześciu zapowiadanych wystaw stałych zostanie zaprezentowanych w czerwcu podczas otwarcia nowej siedziby Muzeum Śląskiego w Katowicach. Galeria Śląskiej Sztuki Sakralnej zostanie pokazana jesienią.
Otwarcie wybudowanego na terenie dawnej kopalni Katowice Muzeum Śląskiego zaplanowano na 26 czerwca. "Oczywiście, że zdążymy. Jest to tak wyczekiwane muzeum, że zespół jest niezwykle zmotywowany aby zadośćuczynić oczekiwaniom" - powiedziała PAP dyrektor Muzeum Śląskiego Alicja Knast.
Wystawy stałe zajmą ok. 6 tys. z 25 tys. m kw. powierzchni użytkowej. W czerwcu otwartych zostanie pięć z sześciu zapowiadanych. Będą to: galeria sztuki polskiej 1800-1945, galeria sztuki polskiej po 1945 roku, galeria plastyki nieprofesjonalnej, narracyjna wystawa "Światło historii" - Górny Śląsk na przestrzeni dziejów oraz "Laboratorium przestrzeni teatralnych - przeszłość w teraźniejszości" – wystawa ze zbiorów oddziału muzeum czyli Centrum Scenografii Polskiej.
"Nie zostanie otwarta najmniejsza z nich - Galeria Śląskiej Sztuki Sakralnej, ponieważ nie ma na rynku polskim dostawców, którzy potrafiliby sprostać wytycznym technicznym, jakie sobie postawiliśmy w założonym budżecie, wobec czego otwarcie przesunie się w czasie" - powiedziała PAP Knast.
"Ogłosiliśmy przetarg, ale okazało się, że w Polsce nie ma dostawcy gablot, które spełniałyby wyśrubowane warunki jakie postawiłam w kwocie, jaką chcemy na to przeznaczyć. Obecnie ogłaszamy kolejny przetarg na te gabloty również w języku angielskim z nadzieją, że zainteresuje on specjalistycznych dostawców takich towarów i usług z całej Europy" - dodała Knast.
Galeria Śląskiej Sztuki Sakralnej obejmuje zbiory Muzeum Śląskiego oraz Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach. Prezentować będzie dawne obiekty kultu, w tym malarstwo, rzeźbę i rzemiosło artystyczne, od gotyku po sztukę nowożytną. W zbiorach są m.in. dzieła uratowane od zapomnienia, które stanowiły część wystroju dawnych kościołów.
Muzeum Śląskie to inwestycja samorządu woj. śląskiego, wsparta przez resort kultury. Powstała w tzw. Strefie Kultury, w pobliżu katowickiego Spodka.
Budowa trwała od lipca 2011 r. Obiekt zaprojektowała austriacka pracownia Riegler Riewe. Architekci ukryli jego główną część pod ziemią, na powierzchni eksponując efektowne pokopalniane zabudowania, m.in. dawny magazyn odzieżowy, dawną maszynownię (przyszła restauracja) czy wieżę wyciągową szybu Warszawa (działający już taras widokowy). Na powierzchni znajdują się też pokryte szkłem prostopadłościany, mieszczące pomieszczenia administracyjne lub doświetlające podziemia.
Wartość budowy muzeum przekroczyła prawie 274 mln zł, z czego 85 proc. pokryły środki unijne. Pozostała część pieniędzy to środki własne Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego i 2,3 mln zł dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Promesa. Ponadto realizowany jest projekt "Rewitalizacja zabytkowych budynków Łaźni Głównej i Stolarni wraz z przyległym terenem dawnej kopalni Katowice i budową niezbędnej infrastruktury na potrzeby Muzeum Śląskiego w Katowicach". (PAP)
ktp/ pz/