Funkcjonujące od 2008 r. w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) Muzeum Twierdzy Kostrzyn cieszy się coraz większą popularnością. W zeszłym roku odwiedziło je prawie 11,5 tys. turystów z kraju i zagranicy. To najlepszy wynik w historii tej miejskiej instytucji kultury.
Statystyki obejmują wyłącznie osoby, które wchodziły do muzealnych obiektów. Nie obejmują natomiast uczestników imprez odbywających się na Starym Mieście, czy spacerowiczów nie korzystających z usług muzeum, których było kilkanaście tysięcy.
Jak poinformował PAP dyrektor Muzeum Twierdzy w Kostrzynie Ryszard Skałba od początku funkcjonowania muzeum oraz stałej ekspozycji w Bastionie Filip systematycznie przybywa zwiedzających.
"Kilka lat temu zastanawialiśmy się, czy kiedyś osiągniemy liczbę 10 tys. turystów. Nastąpiło to w minionym roku, ale nie spodziewaliśmy się aż tak dużego wzrostu, był na poziomie 30 proc. w porównaniu do 2016 r." – powiedział Skałba.
Dodał, że przybywa zarówno turystów indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. Tych ostatnich było w 2017 r. około 140.
Muzeum cieszy się popularnością wśród Polaków - ponad 7,7 tys. oraz turystów zagranicznych, których w zeszłym roku było ponad 3,7 tys. W tej grupie najwięcej jest Niemców, "Kostrzyńskie Pompeje" (określenie ruin Starego Miasta na terenie twierdzy - PAP) chętnie odwiedzają także Holendrzy, Brytyjczycy czy Amerykanie.
Historia Twierdzy w Kostrzynie nad Odrą sięga XVI w. W 1630 r. założono w niej pierwszy regularny regiment Hohenzollernów i dlatego Kostrzyn nazywany był także kolebką pruskiego militaryzmu. Podczas wojny siedmioletniej (1756-1763) twierdza wytrzymała oblężenie wojska rosyjskiego i silny ostrzał, który zniszczył prawie całe miasto.
Na przestrzeni wieków twierdza była świadkiem wielu historycznych wydarzeń. To w niej był więziony Fryderyk II Wielki - król Prus w latach 1740-1786. Pod jego rządami Prusy stały się jednym z najpotężniejszych państw Europy. W marcu 1945 r. ciężka artyleria Armii Czerwonej ostrzeliwała Kostrzyn tak długo, aż został on zrównany z ziemią.
Na terenie twierdzy działa muzeum, które prowadzi prace badawcze i koordynuje proces renowacji fortyfikacji. W obiektach twierdzy znajduje się kilka stałych ekspozycji, muzealnicy organizują także wycieczki po Starym Mieście i włączają się w organizację cyklicznych imprez odbywających się w Kostrzynie nad Odrą. (PAP)
autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ mrr/ pru/