Dekada Gierka

06.02.2018

Muzeum Włókiennictwa rusza z cyklem "Łódzkie Wątki"

Centralne Muzeum Włókiennictwa rozpoczyna cykl spotkań "Łódzkie Wątki", poświęconych lokalnej tożsamości. Tematem pierwszego, które zaplanowano na piątek, będą strajki łódzkich włókniarek w 1971 roku i rola, jaką odegrały w historii Polski.

"W cyklu spotkań nie będziemy skupiać się jedynie na wydarzeniach historycznych dotyczących Łodzi; chcemy rozmawiać o samej istocie miasta i budowaniu jego tożsamości. Miasto to splot treści, znaków i wartości. To także plątanina ulic, budynków czy parków, zbiór zapachów i dźwięków. Chcemy zajrzeć na miejskie podwórka, przypomnieć zapomniane postaci i historie miejskie. Do udziału zapraszamy wszystkich, którzy chcą odkrywać nowe treści miasta i współtworzyć miejskie opowieści" - powiedziała PAP Katarzyna Szklarek-Zarębska z Centralnego Muzeum Włókiennictwa.

Temat pierwszego spotkania związany jest z 47. rocznicą protestu łódzkich włókniarek. W lutym 1971 r. wstrzymano produkcję w blisko 40 łódzkich zakładach, w tym 10 bawełnianych, 8 wełnianych, 4 dziewiarsko-pończoszniczych i 2 jedwabniczo-pasmanteryjnych. Zatrudniały one łącznie ponad 100 tys. pracowników, z czego zastrajkowało co najmniej 60 tys. Jak wspominają historycy, łódzkie włókniarki - pracujące w systemie trzyzmianowym, obarczone obowiązkami domowymi, zmagające się na co dzień z coraz większymi trudnościami zaopatrzeniowymi - zareagowały rozgoryczeniem i buntem na podwyżki cen z końca r. 1970 i niższe zarobki na początku kolejnego roku.

"Strajki łódzkie stały się ostatnim akordem buntu polskich robotników, zapoczątkowanego 14 grudnia 1970 r., w stoczni im. Lenina w Gdańsku, po wprowadzeniu w życie brzemiennej w skutkach podwyżki cen. W efekcie to włókniarski sprzeciw, a nie bunt na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. zdecydował o wycofaniu się przez władze z tragicznych w następstwach podwyżek cen" - uważa historyk dr. hab. Krzysztof Lesiakowski z Uniwersytetu Łódzkiego, który poprowadzi piątkowe spotkanie w Muzeum Włókiennictwa.

"Łódzkie Wątki" poruszane będą co miesiąc, zawsze w piątkowe popołudnie. Zaproszeni goście - wśród nich znajdą się miejscy aktywiści, projektanci, artyści, historycy, ale też "zwykli" mieszkańcy Łodzi - będą omawiać różne tematy, poruszając się w obrębie jednego z czterech głównych wątków: miejsc, postaci, historii i miejskości. (PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

edytor: Paweł Tomczyk

agm/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL