Lata 1921-1926

26.09.2017

Muzeum Wojska w Białymstoku wydało komiks o Piłsudskim

Józef Piłsudski. Fot. PAP/CAF Józef Piłsudski. Fot. PAP/CAF

Komiks o związkach marszałka Józefa Piłsudskiego z Białymstokiem wydało miejscowe Muzeum Wojska w ramach tegorocznych obchodów Roku Piłsudskiego. Marszałek jest pierwszym honorowym obywatelem Białegostoku.

W 2017 roku przypada 150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego, z tej okazji Sejm RP ogłosił ten rok rokiem marszałka. Także radni Białegostoku przyjęli w ubiegłym roku stanowisko, by 2017 ogłosić rokiem Piłsudskiego.

W ramach obchodów tego roku Muzeum Wojska wydało w nakładzie 1 tys. egzemplarzy komiks "Koleje losu. Białystok Piłsudskiego". Jego autorami są Paulina Królikowska i Daniel Baum, którzy w ubiegłym roku narysowali komiks o sanitariuszce Danucie Siedzikównie "Ince".

Komiks okazał się dobrą formą dotarcia do odbiorców z historią i historycznymi postaciami ważnymi dla miasta i kraju - mówił we wtorek na konferencji prasowej, podczas której zaprezentowano komiks dziennikarzom, dyrektor Muzeum Wojska Andrzej Sadowski. "Ponieważ forma cieszy się sporym zainteresowaniem, komiksy zaczynają być w modzie, stąd i muzeum tą drogą podąża" - dodał.

W jego ocenie, komiks o Piłsudskim jest takim kompendium wiedzy o związkach marszałka z Białymstokiem na przestrzeni kilkunastu lat. Są tu przywołane m.in. jego wizyty w tym mieście. Jednym z najważniejszych związków - jak mówił Sadowski - było otrzymanie przez Piłsudskiego, jako pierwszego w historii miasta, tytułu honorowego obywatela Białegostoku.

Historycy zajmujący się przeszłością Białegostoku zwracają uwagę, że Józef Piłsudski często bywał w tym mieście, nie tylko oficjalnie. Z jego przyjazdami związanych jest kilka miejsc; to np. dom przy ulicy Wiktorii 6 (dzielnica Bojary), w którym Piłsudski na pewno przebywał w 1905 roku, jeszcze jako towarzysz Wiktor i działacz Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS).

Inny adres to dom przy ulicy Starobojarskiej 30, gdzie przed wojną mieszkał ówczesny prezydent Białegostoku Bolesław Szymański. Piłsudski jadł tam śniadanie 21 sierpnia 1921 roku, w dniu, kiedy otrzymał honorowe obywatelstwo miasta.

Promocja komiksu odbędzie się w sobotę w siedzibie Muzeum Wojska, a o związkach Piłsudskiego z Białymstokiem będzie opowiadał historyk prof. Adam Dobroński. (PAP)

swi/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL