Epoka nowożytna

19.05.2018

Na Litwie odsłonięto popiersie króla Władysława IV Wazy

Władysław IV Waza - rysunek Jana Matejki. Fot. PAP/Reprodukcja Władysław IV Waza - rysunek Jana Matejki. Fot. PAP/Reprodukcja

W litewskiej miejscowości Merecz (Merkine), nieopodal granicy z Polską, w sobotę odsłonięto popiersie króla Polski i wielkiego księcia litewskiego Władysława IV Wazy. Król zmarł w Mereczu 20 maja 1648 roku.

„Dla mieszkańców naszej miejscowości dzisiejszy dzień jest znaczący, gdyż Merecz wiele zawdzięcza królowi” - powiedział PAP dyrektor lokalnego muzeum krajoznawczego Mindaugas Czerniauskas.

Popiersie, które wykonano z inicjatywy muzeum, powstało dzięki środkom społecznym.

Król Władysław IV Waza często odwiedzał Merecz. Przyjeżdżał tu na odpoczynek, polowanie i tu osadził swoją kochankę, wielką miłość Jadwigę Łuszkowską, córkę lwowskiego kupca.

Miastu Merecz, które w czasach rozkwitu liczyło ok. 3 tys. mieszkańców, przyznał też wiele praw i przywilejów, m.in. w 1633 r. prawo Magdeburskie.

Do dziś w Mereczu, miejscowości liczącej tylko ok. 1,5 tys. osób, zachował się dom, w którym zmarł król, zwany Domem Wazy i kościół, który król rozbudował w 1648 roku (obecnie pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny). W sobotę w tym kościele została odprawiona msza święta za króla Polski i wielkiego księcia litewskiego Władysława IV Wazę.

Uroczystość odsłonięcia popiersia odbyła się w muzeum z udziałem ambasador Polski na Litwie Urszuli Doroszewskiej. Tu też popiersie pozostanie do czasu uporządkowania Domu Wazy.

Dom Wazy należy do lokalnych władz samorządowych, ale – jak wyjaśnił Czerniauskas - „od czasów radzieckich nie był remontowany”. „Po uporządkowaniu domu i terenu popiersie króla stanie w godnym miejscu” - powiedział Mindaugas Czerniauskas.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ron/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL