Rok 1956

10.07.2018

Naprawiono grób najmłodszej ofiary Czerwca '56

We wtorek na jednym z cmentarzy w Poznaniu naprawiony został nagrobek Romka Strzałkowskiego - najmłodszej ofiary Poznańskiego Czerwca 1956. Nieznany sprawca zerwał z niego medalion ze zdjęciem.

Zniszczenia zauważono w ubiegłym miesiącu, w przeddzień głównych obchodów 62. rocznicy Poznańskiego Czerwca '56. Jak poinformowała we wtorek PAP Anna Sochacka z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, firma kamieniarska na nowo przymocowała na nagrobku zdjęcie chłopca.

"Nad naprawą czuwali pracownicy Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956. Udało się nam ustalić, że medalion nagrobny zerwany został z grobu co najmniej trzy miesiące wcześniej. Zniszczenie zgłosił do muzeum, tuż przed 62. rocznicą Czerwca'56, Zespół Szkół Handlowych, opiekujący się grobem w ramach akcji Światełko dla Czerwca'56" – podała Anna Sochacka.

O zniszczeniach powiadomiono policję i magistrat.

28 czerwca 1956 roku robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina (ZISPO), podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. Według ustaleń wciąż trwającego śledztwa, życie straciło wówczas 50 osób cywilnych, czterech żołnierzy, trzech funkcjonariuszy UB i milicjant. Kilkaset osób zostało rannych.

Uczeń Szkoły Podstawowej nr 40 w Poznaniu Romek Strzałkowski zginął wskutek rany postrzałowej klatki piersiowej, najprawdopodobniej po południu 28 czerwca 1956 r. na terenie garaży UB. Jego pogrzeb odbył się 2 lipca. Został pochowany na cmentarzu na poznańskim Junikowie. Okoliczności zgonu chłopca od lat stara się wyjaśnić śledztwo prowadzone przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Poznaniu. Postępowanie nie rozstrzygnęło dotąd, czy trzynastolatek zginął w wyniku celowego postrzału, czy przypadkowo.(PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL