Auschwitz

16.08.2018

Nowe centrum obsługi odwiedzających Muzeum Auschwitz powstanie do 2022 roku

Teren b. niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz. Fot. PAP/J. Bednarczyk Teren b. niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do budowy nowego centrum obsługi odwiedzających. Wicedyrektor placówki Andrzej Kacorzyk poinformował w czwartek, że podpisana została już umowa na dofinansowanie budowy z funduszy UE. Powstanie ono do 2022 roku.

Rzecznik Muzeum Bartosz Bartyzel powiedział, że jeszcze w br. przygotowany zostanie projekt realizacji inwestycji, w tym procedura przetargowa.

Budowa centrum zostanie sfinansowana z funduszy własnych Muzeum oraz pieniędzy UE. Koszt realizacji został oszacowany na ponad 32,6 mln zł. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniesie ponad 18,5 mln zł.

Stworzenie nowego Centrum jest niezbędne, aby Muzeum mogło sprostać wymaganiom ruchu turystycznego. Placówkę od kilku lat odwiedza rocznie znacznie ponad 1,5 mln osób z całego świata. W ub.r. padł frekwencyjny rekord. Były obóz zwiedziło 2,1 mln osób. Budynek, w którym są obecnie obsługiwani odwiedzający jest za mały.

Centrum składać się będzie przede wszystkim z parkingu i budynku recepcji. Do Muzeum będzie można dojść przejściem pod rozdzielającą je ulicą. Przebudowana i wyremontowana zostanie także sala kinowa, która mieści się w budynku obecnej recepcji. Utworzone zostanie m.in. także lądowisko dla śmigłowców.

Nowe centrum powstanie w bezpośredniej bliskości byłego niemieckiego obozu Auschwitz I, na terenie, gdzie przed wybuchem wojny usytuowane były bunkry amunicyjne koszar Wojska Polskiego. Podczas okupacji obszar należał do KL Auschwitz. Początkowo istniała tam żwirownia. 22 listopada 1940 r. Niemcy rozstrzelali w niej 40 Polaków. Była to pierwsza egzekucja wykonana w ten sposób w obozie.

W latach 1941-43 Niemcy wybudowali tam rzeźnię, która zaopatrywała załogę obozu w mięso i wędliny, a także mleczarnię. W pobliżu mieściły się ogródki warzywne dla SS, warsztat samochodowy, a część terenu użytkowano jako pole uprawne roślin paszowych.

Po wojnie na tym terenie istniała baza autobusowa. Została zlikwidowana, a kilka lat temu, zakupiony, teren stał się własnością Muzeum Auschwitz.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL