5 listopada „Przystanek Historia” zmieni się w „Przystanek Niepodległość” - powiedział we wtorek Dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz. W Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” od 5 listopada odbywać się będą obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.
Nie chcieliśmy, aby ten 11 listopada, to był jeden dzień, w którym spotkamy przy uroczystościach i który potem przeminie. Chcemy pokazać, szczególnie młodemu pokoleniu (...) czym jest niepodległość. Żeby ta refleksja pozostała: jaką ona miała wartość, jaką cenę za to płaciliśmy" - powiedział na konferencji prasowej prezes IPN Szarek.
Szarek wyjaśnił, że przygotowania do rocznicy odzyskania niepodległości, i realne działania, IPN rozpoczął "dokładnie 2 lata temu 5 listopada 2016 r.". "Rozpoczęliśmy cykl debat belwederskich, w setną rocznicę podpisania aktu Cesarzy Niemiec i Austro-Węgier, który proklamował powstanie Królestwa Polskiego. Przez te dwa lata dyskutowaliśmy co kilka miesięcy w Belwederze - w gronie najwybitniejszych historyków - także niekiedy z udziałem pana prezydenta, nad dochodzeniem do niepodległości" - opowiadał.
Jak dodał "17 listopada - debata z cyklu rozpoczętego 2 lata temu - odbędzie się na Zamku Królewskim z udziałem prezydenta". "Będzie to (...) podsumowanie dyskusji czym jest polskość, jaki wkład wnieśliśmy w dzieje naszej cywilizacji" - wyjaśnił.
"Zaprezentujemy taki nasz książkowy pomnik z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości" - albumy poświęcony ojcom niepodległości: Józefowi Piłsudskiemu, Romanowi Dmowskiemu, Wojciechowi Korfantemu, Ignacemu Paderewskiemu, Ignacemu Daszyńskiemu i Wincentemu Witosowi.
Szarek zapowiedział również drugą edycję konkursu młodzieży "Niezwyciężeni 1918 - 2018", który ma zachęcić młodzież "do poszukiwania swoich przodków, którzy byli zaangażowani w walkę o niepodległą Polskę wtedy, a zostali uhonorowani krzyżem lub medalem niepodległości".
Przypomniał, że wystawa "Ojcowie Niepodległości" - która będzie trwać do końca roku - odwiedzi w sumie 130 miast w Polsce. Będzie prezentowana również za granicą - "od Stanów Zjednoczonych, Kanadę po Australię".
"Prezentujemy również związane z wystawą katalog i materiały edukacyjne - mamy dwie płyty, które trafią do szkół średnich z kilkudziesięcioma audycjami radiowymi prezentującymi cytaty z pism, pamiętników, wystąpień tych ojców niepodległości, scenariusze lekcji" - mówił prezes IPN.
Dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz powiedział, że 5 listopada "Przystanek Historia zmieni się w Przystanek Niepodległość. Dzień ten zacznie się od symbolicznego wydarzenia, czerwonym tramwajem przyjedzie marszałek Piłsudski".
Tego dnia odbędą się również: spotkanie edukacyjne dla dzieci "Józef Piłsudski przyjeżdża do Warszawy", wykład na temat "Umundurowanie i wyposażenie żołnierzy Polskiej Siły Zbrojnej i członków Polskiej Organizacji Wojskowej w 1918 r.", który poprowadzi Piotr Krukowski z Muzeum Lubelskiego, spotkanie z cyklu "Tajemnice wywiadu" – "Wywiad w służbie Niepodległej", oraz rodzinne śpiewanki "Śpiewamy dla Niepodległej" W ramach obchodów odbędą się też rekonstrukcje historyczne.
W kolejnych dniach będą miały miejsce m.in: promocja serii edukacyjnej "Bohaterowie Niepodległej" z udziałem autorów: dr. hab. Marka Gałęzowskiego oraz dr. Jerzego Kirszaka; w cyklu "Gawęda o niepodległości" o Józefie Piłsudskim opowie prof. dr hab. Jan Żaryn, a o Ignacym J. Paderewskim, prof. dr hab. Janusz Odziemkowski; prezentacja książki Roberta Frosta "Oksfordzka historia unii polsko-litewskiej" i spotkanie z autorem.
Obchody w Przystanku Niepodległość potrwają do 10 listopada - wtedy odbędzie się edukacyjny piknik dla rodzin "Zagraj i wygraj Niepodległość".
Uruchomiona zostanie specjalna linia tramwajowa N, kursująca od 5 do 12 listopada na trasie: Metro Wilanowska – Centrum – plac Bankowy – Metro Ratusz Arsenał – Stare Miasto – Dworzec Wileński – Kawęczyńska Bazylika. W tym tramwaju będą prowadzone zajęcia: nauka śpiewu piosenek patriotycznych, prelekcje na tematy takie jak: "Warszawa walczy o niepodległość", "Życie miejskie Warszawy z okresu początków XX w. i dwudziestolecia międzywojennego", "Miejsca Warszawy". (PAP)
autor: Olga Łozińska
oloz/ pat/