Mszą świętą i złożeniem kwiatów na grobach działaczy mniejszości niemieckiej w Gogolinie rozpoczęto obchody 30. rocznicy zarejestrowania Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.
Niedzielne uroczystości w Gogolinie nawiązują do daty 16 lutego 1990 roku, kiedy to oficjalnie zarejestrowano działalność wojewódzkich struktur Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców w województwie opolskim.
W swoim wystąpieniu z okazji rocznicy przewodniczący TSKN Rafał Bartek przypomniał osobę Johanna Krolla, jednego z założycieli tej organizacji w województwie opolskim.
"Kiedy tworzyła się mniejszość niemiecka, Johann Kroll powiedział m.in. takie zdanie: +Teraz każdy musi wreszcie zrozumieć: my istniejemy, jesteśmy tutaj, byliśmy zawsze tutaj, pozostaniemy tutaj i oni nie mogą dalej prowadzić polityki nie pytając o nasze zdanie+. Po 30 latach możemy powiedzieć, że miał rację i choć nie zawsze nas słuchają – jak choćby ostatnio w kwestii nauczania języka niemieckiego w klasach 7 i 8, to my nauczyliśmy się zabierać głos w sprawach dla nas ważnych nawet wtedy kiedy nie pytają. Wiele z założeń ojców i matek założycieli mniejszości pozostało po dziś dzień aktualnych – język, kultura, tradycja… Choć rzeczywiście 30 lat temu wszystko było inaczej" - zaznaczył Bartek.
W wydanej przez TSKN broszurze "Mniejszość niemiecka w faktach i liczbach" za najważniejsze cele operacyjne do 2021 roku uznano: posiadanie aktywnych członków i elit, dobrą znajomość języka niemieckiego, uznanie i akceptację społeczną, jasną samoświadomość i efektywne struktury.
Działające od 30 lat TSKN ma obecnie w swoich strukturach 321 kół terenowych - tzw. DFK. Od początku swojej działalności członkowie mniejszości niemieckiej w regionie działają we wszystkich dziedzinach życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego regionu. W szczytowym okresie, na początku lat 90-tych ubiegłego wieku, mniejszość niemiecka miała w polskim parlamencie siedmiu posłów i jednego senatora, a na poziomie wojewódzkim, KWW Mniejszość Niemiecka wprowadził do rad gmin 380 radnych.
Obecnie mniejszość niemiecką w polskim Sejmie reprezentuje jeden poseł. W wyborach samorządowych w 2018 roku z list KWW MN w województwie opolskim do rad gmin weszło 207 radnych. Mniejszość Niemiecka, która ma 5 z 30 radnych sejmiku, wchodzi w skład rządzącej samorządem wojewódzkim koalicji PO-PSL-MN. Jej lider - Rafał Bartek - jest przewodniczący sejmiku województwa opolskiego. W zarządzie województwa funkcję wicemarszałka odpowiedzialnego za ochronę zdrowia pełni rekomendowany przez MN Roman Kolek.
Według danych ostatniego spisu ludności z 2011 roku, w województwie opolskim żyje 78 tysięcy osób narodowości niemieckiej. Przedstawiciele mniejszości uważają tę liczbę za zaniżoną. W ich ocenie, na terenie województwa opolskiego mieszka ponad dwieście tysięcy osób należących do mniejszości niemieckiej. (PAP)
autor: Marek Szczepanik
masz/ drag/