Koncerty, piknik historyczny i wydarzenia sportowe będą towarzyszyć obchodom 42. rocznicy protestu robotniczego z czerwca 1976 roku w Radomiu. Główne uroczystości zaplanowano na 25 czerwca.
Obchody rozpoczną się 22 czerwca. W centrum miasta, na placu Corazziego, odbędzie się widowisko muzyczne z udziałem wykonawców wywodzących się z Radomia. "Wystąpi IRA, KĘKĘ i Alicetea. Tło koncertu stanowić będzie multimedialna prezentacja opowiadająca o historii radomskiego Czerwca’76" - zapowiedział w środę na konferencji prasowej dyrektor Kancelarii Prezydenta Radomia Mateusz Tyczyński.
Prezydent miasta Radosław Witkowski przypomniał, że - zdaniem wielu historyków - Radom odegrał ważną rolę w dążeniach do obalania komunizmu w Polsce. "Nie byłoby sierpnia 1980 r., nie byłoby Solidarności, gdyby nie wydarzenia radomskiego Czerwca’76"- zaznaczył Witkowski. Dodał, że celem corocznych obchodów kolejnych rocznic radomskiego protestu robotniczego jest budowanie tożsamości i dumy mieszkańców z tych wydarzeń.
Organizatorzy zaplanowali także piknik historyczny "Witryna Radomskiego Czerwca", podczas którego będzie okazja do spotkania uczestnikami wydarzeń sprzed 42 lat. Zaprezentowane zostaną zdjęcia archiwalne i sprzęt, jaki wówczas przeciwko robotnikom wykorzystywały oddziały MO i ZOMO. Będzie także gra miejska i test wiedzy o Czerwcu’76. Piknik zakończy koncert z udziałem zespołów Azyl P. i Carpe Diem. W programie czerwcowych imprez znalazł się także występ artystów Teatru Wielkiego "Pamięć i chwała bohaterom", którego organizatorem jest Zarząd Regionu NSZZ "Solidarność" Ziemia Radomska.
Obchodom 42. rocznicy robotniczego protestu w Radomiu towarzyszyć będą wydarzenia sportowe: gala boksu zawodowego organizowana przez Stowarzyszenie Radomski Czerwiec’76 oraz Półmaraton Radomskiego Czerwca’76.
Oficjalne uroczystości odbędą się 25 czerwca. Ich głównym punktem będzie msza święta, która zostanie odprawiona na skrzyżowaniu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego, w sąsiedztwie kamienia upamiętniającego robotniczy protest i niedaleko miejsca, w którym rozgrywały się najważniejsze wydarzenia w czerwcu 1976 r. w Radomiu.
25 czerwca 1976 r. na ulice Radomia w proteście przeciw planowanym przez rząd podwyżkom cen żywności wyszło 20-25 tys. ludzi. Doszło do starć z milicją i oddziałami ZOMO. Według IPN zatrzymano 654 osoby. Tzw. sądowym trybem postępowania objęto 255 osób, a orzeczone kary pozbawienia wolności sięgały 10 lat.
W związku z udziałem w proteście pracę straciło ok. 900 radomian, przede wszystkim pracowników Zakładów Metalowych. Tragiczną konsekwencją protestów było bezprawne bicie zatrzymanych na tzw. ścieżkach zdrowia (szpalery milicjantów bijących ludzi pałkami), które stały się swoistym symbolem Czerwca'76. Zaczęły się także represje wobec uczestników protestu i ich rodzin. Wsparcia udzielali im przedstawiciele powstałego we wrześniu Komitetu Obrony Robotników.
Organizatorami Obchodów są: Miasto Radom, Stowarzyszenie Radomski Czerwiec 76 i NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska. Honorowy patronat objęli premier Mateusz Morawiecki i marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. (PAP)
autor: Ilona Pecka
ilp/ agz/