Dekada Gierka

31.05.2019

Obchody 43. rocznicy Czerwca’76

Koncerty, piknik historyczny i wydarzenia sportowe będą towarzyszyć obchodom 43. rocznicy protestu robotniczego z czerwca 1976 roku w Radomiu. Główne uroczystości zaplanowano na 25 czerwca.

"Robotniczy protest w czerwcu 1976 r. to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. To tutaj, w Radomiu, rozpoczęła się polska i europejska droga do wolności" – powiedział w piątek na konferencji prasowej poświęconej rocznicowym obchodom prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Zdaniem prezesa Stowarzyszenia "Radomski Czerwiec’76" Stanisława Kowalskiego to dzięki obecnym władzom Radomia od kilku lat o radomskim proteście mówi się więcej. "Tak naprawdę od 39. rocznicy tych wydarzeń zaczęto o nas mówić głośniej, zaczęto nas pokazywać, zeszliśmy z marginesu, i jesteśmy z tego dumni" – zaznaczył Kowalski.

Wicemarszałek woj. mazowieckiego Rafał Rajkowski poinformował, że tegoroczne obchody 43. dofinansuje Samorząd Województwa Mazowieckiego. Na ten cel przeznaczone zostanie 100 tys. zł.

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Ziemia Radomska Zdzisław Maszkiewicz podkreślił, że "S" zabiega o budowę pomnika upamiętniającego uczestników Czerwca’76 oraz domu weterana.

Tegoroczne obchody zainauguruje 16 czerwca kolejna edycja Półmaratonu Radomskiego Czerwca. W programie imprez jest także widowisko muzyczne "Radomski Czerwiec Wolności". W koncercie wezmą udział zespoły: Lady Pank, Oddział Zamknięty oraz Myslovitz. Odbędzie się również piknik historyczny "Witryna Radomskiego Czerwca’76".

Oficjalne uroczystości odbędą się 25 czerwca. Ich głównym punktem będzie msza święta, która zostanie odprawiona na skrzyżowaniu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego, w sąsiedztwie kamienia upamiętniającego robotniczy protest i niedaleko miejsca, w którym rozgrywały się najważniejsze wydarzenia w czerwcu 1976 r. w Radomiu.

Organizatorami obchodów są Urząd Miejski w Radomiu, Stowarzyszenie "Radomski Czerwiec’ 76" oraz NSZZ "Solidarność" Ziemia Radomska.

Obchody zostały objęte patronatem narodowym przez prezydenta Andrzeja Dudę.

25 czerwca 1976 r. na ulice Radomia w proteście przeciw planowanym przez rząd podwyżkom cen żywności wyszło 20-25 tys. ludzi. Doszło do starć z milicją i oddziałami ZOMO. Według IPN zatrzymano 654 osoby. Tzw. sądowym trybem postępowania objęto 255 osób, a orzeczone kary pozbawienia wolności sięgały 10 lat.

W związku z udziałem w proteście pracę straciło ok. 900 radomian, przede wszystkim pracowników Zakładów Metalowych. Tragiczną konsekwencją protestów było bezprawne bicie zatrzymanych na tzw. ścieżkach zdrowia (szpalery milicjantów bijących ludzi pałkami), które stały się swoistym symbolem Czerwca'76. Zaczęły się także represje wobec uczestników protestu i ich rodzin. Wsparcia udzielali im przedstawiciele powstałego we wrześniu Komitetu Obrony Robotników. (PAP)

autor: Ilona Pecka

ilp/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL