Powstanie Warszawskie

29.09.2018

Obchody Dnia Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy - 30 września

Ludność cywilna podczas Powstania Warszawskiego. Fot. PAP/Reprodukcja/J. Grelowski Ludność cywilna podczas Powstania Warszawskiego. Fot. PAP/Reprodukcja/J. Grelowski

Mszą św. w stołecznej katedrze polowej Wojska Polskiego, rozpoczną się w niedzielę Obchody Dnia Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Po nabożeństwie odbędzie się marsz pamięci „Tędy przeszła Warszawa”.

Obchody rozpocznie uroczysta msza św. w intencji powstańców, ludności cywilnej Warszawy oraz osób niosącym im pomoc, która zostanie odprawiona 30 września o godz. 10.00 w katedrze polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej 13/15. Przewodniczyć jej będzie ks. Stanisław Maciej Kicman – naoczny świadek rzezi Woli, który wraz z całą rodziną został wypędzony z Warszawy i osadzony w obozie przejściowym Dulag 121 w Pruszkowie, a następnie przeszedł przez obozy pracy w Niemczech - poinformowała PAP Anna Cisek z Wydziału Komunikacji Społecznej Instytut Pamięci Narodowej.

Po mszy św. uczestnicy obchodów przejdą pod pomnik upamiętniający Akcję pod Arsenałem, znajdujący się przed Narodowym Muzeum Archeologicznym "Arsenał" przy ul. Długiej 52, gdzie rozpocznie się warszawska część marszu pamięci "Tędy przeszła Warszawa". Ruszy on w kierunku dworca Warszawa Śródmieście WKD.

Jak poinformowała Anna Cisek, marsz będzie miał charakter rekonstrukcji historycznej - jego uczestnicy będą mogli zobaczyć m.in. grupę powstańców oddających się do niewoli, jak i sceny przymusowego wysiedlania ludności cywilnej z miasta po upadku Powstania Warszawskiego .

Po dotarciu na dworzec Warszawa Śródmieście WKD można będzie przejechać kolejką do Pruszkowa, gdzie marsz warszawski połączy się z marszem pruszkowskim.

O godz. 15.00 rozpoczną się oficjalne uroczystości oraz rekonstrukcja historyczna selekcji obozowej.

Obchody zakończą się pod pomnikiem "Tędy przeszła Warszawa" na terenie dawnego obozu Dulag 121, utworzonego przez Niemców w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego, przy ul. 3 Maja 8A w Pruszkowie.

"Organizując Marsz Pamięci, pragniemy upamiętnić mieszkańców stolicy, którzy latem i jesienią 1944 r. zginęli w masowych egzekucjach i bombardowaniach, którzy przeżyli gehennę wypędzenia z walczącego, a potem grabionego, burzonego i palonego przez okupanta miasta. Większość z nich trafiła do obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie – szacuje się, że nawet do 650 tys. osób. Wypędzani ze swoich domów, zabierali ze sobą tylko to, co było pod ręką" - napisali organizatorzy obchodów z Muzeum Dulag 121 i Fundacji Edukacji Historycznej.

Instytut Pamięci Narodowej jest współorganizatorem marszu pamięci.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL