Holokaust

06.03.2013 aktualizacja 14.07.2016

Obchody Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych w Białymstoku

Trzy wystawy o tematyce żydowskiej otwarte zostaną w środę wieczorem w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, w związku z obchodami Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych. Zaplanowano też specjalny pokaz musicalu "Korczak". 6 marca 2013 r. po raz pierwszy obchodzony jest Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych, ustanowiony przez Parlament Europejski w maju ubiegłego roku.

W Białymstoku obchody zorganizowała Opera i Filharmonia Podlaska-Europejskie Centrum Sztuki. "Chcemy w ten sposób upamiętnić społeczność żydowską w mieście" - powiedziała PAP rzeczniczka tej instytucji Magdalena Kleban.

Wystawy prezentowane są w głównym holu budynku, można będzie je tam oglądać do połowy maja.

Wystawę "Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat. Pomoc ludności żydowskiej w trakcie okupacji niemieckiej w województwie białostockim" przygotował białostocki oddział IPN. Po raz pierwszy ekspozycja prezentowana była 10 lat temu, w 60. rocznicę wybuchu powstania w getcie białostockim, co miało miejsce 16 sierpnia 1943 roku.

Ekspozycja składa się z kilku części. Opowiada - jak mówi jej autorka dr Ewa Rogalewska z IPN w Białymstoku - o oporze społeczeństwa, Kościołów i Polskiego Państwa Podziemnego wobec nazistowskiego programu eksterminacji Żydów. Przedstawia fakty ratowania i pomocy niesionej Żydom przez obywateli oraz instytucje.

Na wystawie prezentowane są fotografie, relacje świadków na temat pierwszych mordów Żydów w Białymstoku i okolicach oraz materiał ikonograficzny dotyczący gett w byłym województwie białostockim. Są także dokumenty z podziemnego archiwum białostockiego getta, gazety i ulotki informujące o niesieniu pomocy Żydom.

Druga wystawa - "I ciągle widzę ich twarze" - przygotowana przez Fundację Shalom, gościła wcześniej w galeriach i muzeach Europy, Ameryki Północnej i Południowej oraz na Bliskim Wschodzie. Fundacja w 1994 roku ogłosiła apel o nadsyłanie zdjęć Żydów polskich i otrzymała ponad 9 tys. fotografii. Na wystawie w Białymstoku można zobaczyć ok. 200 z nich.

Trzecią wystawą są prace malarskie Józefa Charytona – polskiego malarza i działacza społecznego, który w czasie II wojny światowej był świadkiem Holokaustu Żydów w getcie w Wysokim Litewskim (Białoruś). Prezentowana jest dzięki współpracy z Muzeum Podlaskim w Białymstoku.

W ramach obchodów Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych, Opera i Filharmonia Podlaska przygotowała też na środę specjalny pokaz musicalu "Korczak", opowiadającego o tragicznej historii lekarza i pedagoga Janusza Korczaka oraz jego wychowanków i ich śmierci w obozie w Treblince. (PAP)

swi/ rof/ hes/ ura/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL