Koncert, wystawy i prelekcje naukowe, pokaz filmu pt. „Zapora”, bieg pamięci, konkurs artystyczny dla młodzieży i oficjalne uroczystości pod pomnikiem Armii Krajowej w Kielcach, złożą się na wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
„Pierwszy marca to dzień kiedy czcimy pamięć żołnierzy poległych w obronie polskości, którzy walczyli z komunistycznym reżimem” – podkreśliła w poniedziałek podczas konferencji prasowej wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.
„To nasz obowiązek oddanie hołdu tym, którzy nie zgodzili się na to, żebyśmy byli państwem pod rządami Sowietów” – powiedział prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Dodał, że „w Kielcach są dwa takie miejsca, o których w tym dniu powinniśmy szczególnie pamiętać”.
„To Wzgórze Zamkowe, gdzie po II wojnie światowej wielu prawdziwych patriotów zostało straconych oraz cmentarz na Piaskach. Tam chowano, bardzo często potajemnie, żołnierzy wyklętych. Powinniśmy im podziękować za to, że dzisiaj żyjemy w wolnej, niepodległej Polsce” – zaznaczył Lubawski.
Naczelnik kieleckiej delegatury IPN Dorota Koczwańska-Kalita przypomniała, że „państwo uhonorowało żołnierzy wyklętych, ale są środowiska, które starają się podważyć ich dokonania”.
„Dlatego poprzez takie działania, jak docieranie do źródeł historycznych, badania naukowe czy edukację, jesteśmy w stanie pokazać społeczeństwu jak przez te 50 lat wytrzebiona została świadomość Polaków. Jak bardzo często przytacza się pewne argumenty, które są czystą propagandą PRL-owską” – podkreśliła Koczwańska-Kalita.
Wydarzenia związane ze świętem żołnierzy wyklętych zainauguruje w Kielcach w środę 28 lutego projekcja filmu „Zapora” w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia”, poświęconego jednemu z dowódców polskiego podziemia niepodległościowego, cichociemnemu, mjr. Hieronimowi Dekutowskiemu.
W czwartek rano, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w miejscach poświęconych żołnierzom podziemia niepodległościowego zapłoną znicze. Na Cmentarzu Piaski pod pomnikiem poświęconym pamięci żołnierzy AK, Narodowych Sił Zbrojnych i Zrzeszenia WiN, zamordowanych przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w latach 1944-56, zostaną złożone kwiaty. Po południu mszę świętą w bazylice katedralnej celebrował będzie biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk. Po nabożeństwie odbędzie się złożenie kwiatów pod ścianą straceń w byłym więzieniu kieleckim (Wzgórze Zamkowe).
Główne uroczystości rozpoczną się o godz. 17.30 pod pomnikiem Armii Krajowej - m.in. odmówiona zostanie modlitwa za żołnierzy wyklętych i odczytany Apel Pamięci. W wydarzeniach będą uczestniczyć żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce.
Tego dnia rozstrzygnięta zostanie także kolejna edycja konkursu edukacyjnego dla młodzieży szkolnej „Żołnierze Wyklęci – Pamięci zapomnianym bohaterom naszego regionu”. W Kieleckim Centrum Kultury odbędzie się koncert „Moja Niepodległa” .
Pracownicy Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego i służb podległych włączą się także w ogólnopolską akcję Ministerstwa Sprawa Wewnętrznych i Administracji towarzyszącą świętu żołnierzy wyklętych, „spoKREWnieni służbą”. Honorowe oddawanie krwi zaplanowano na 2 marca.
W niedzielę 4 marca odbędzie się bieg pamięci „Tropem Wilczym”, organizowany w ramach ogólnopolskiej akcji Fundacji Wolność i Demokracja. Dwa dni później historyk Marek Jedynak wygłosi w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia wykład „Losy Wyklętych – żołnierze AK w konspiracji niepodległościowej”.
Kieleckie obchody święta żołnierzy wyklętych objął patronatem prezydent Andrzej Duda. Wydarzenia upamiętniające żołnierzy niezłomnych, zaplanowano także w innych miastach regionu.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowił w 2011 r. parlament „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.(PAP)
autor: Janusz Majewski
edytor: Paweł Tomczyk
maj/ pat/