Europa i świat po 1989 roku

08.11.2019

Obchody polskiego Narodowego Dnia Niepodległości na Ukrainie

Msze w intencji Ojczyzny, składanie kwiatów w miejscach pamięci narodowej i koncerty towarzyszyć będą obchodom polskiego Narodowego Dnia Niepodległości na Ukrainie. Uroczystości organizują placówki dyplomatyczne oraz społeczność polska w tym kraju.

„Obchody odzyskania niepodległości Polski na Ukrainie mają szczególny wymiar co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze ten krajobraz jest wpisany głęboko w polską walkę niepodległościową. To tutaj obywały się sceny z Sienkiewicza, Słowackiego, Mickiewicza, które każde dziecko zna na pamięć. Po drugie na Ukrainie za niepodległość płaci się dzisiaj krwią” - powiedział PAP ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki.

„We wszystkich okręgach konsularnych planujemy odwiedziny cmentarzy polskich, msze w kościołach. Zbieramy Polaków mieszkających na Ukrainie, żeby też wysłuchać ich historii, ich świadectwa o tym, jak polskość na Ukrainie trwała i jaką cenę - często bardzo bolesną - za nią płacono” - poinformował Cichocki.

CZYTAJ TAKŻE

Polscy dyplomaci złożą 11 listopada kwiaty na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni pod Kijowem, gdzie pochowane są ofiary zbrodni katyńskiej. Członkowie polskich organizacji na Ukrainie odwiedzą także m.in. stołeczny cmentarz Bajkowa, na którym spoczywają żołnierze Wojska Polskiego z roku 1920.

We Lwowie w Dniu Niepodległości oczekiwana jest msza za Ojczyznę w Katedrze Lwowskiej, po której zaplanowane jest uroczyste złożenie wieńców i zapalenie zniczy na płycie grobu nieznanego żołnierza na Cmentarzu Orląt Lwowskich.

W godzinach wieczornych w Filharmonii Lwowskiej odbędzie się koncert „Niepodległa” z udziałem Krzesimira Dębskiego i Orkiestry Symfonicznej w ramach VIII Międzynarodowego Festiwalu „Odkrywamy Paderewskiego”. W foyer Filharmonii można będzie obejrzeć wystawę „Paderewski”.

W Charkowie uroczystości rozpoczną się już w piątek; konsulat RP organizuje w godzinach wieczornych koncert artystów opery warszawskiej w Filharmonii Charkowskiej. 11 listopada konsulat zaprasza na obchody Dnia Niepodległości na Uniwersytecie im. Nobla w mieście Dniepr (d. Dniepropietrowsk).

10 listopada uroczystości z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zaplanowano w Żytomierzu. Rozpoczną się one mszą świętą za Ojczyznę w Katedrze św. Zofii, po której nastąpi złożenie kwiatów w polskich miejscach pamięci w tym mieście. Po południu oczekiwany jest koncert „Za wolność naszą i waszą” w Filharmonii Żytomierskiej. Żytomierz jest miastem, w którym żyje jedna z największych społeczności polskich na Ukrainie.

Narodowy Dzień Niepodległości będzie obchodzony także w innych miastach ukraińskich, gdzie znajdują się polskie konsulaty. Poza Kijowem, Lwowem i Charkowem są to: Winnica, Odessa oraz Łuck.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ndz/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL