02.06.2009 Warszawa (PAP) - Konferencje w Sejmie i w Pałacu Prezydenckim, odsłonięcie pomnika Jana Pawła II w Belwederze, a także msza św. w intencji jego beatyfikacji - we wtorek rozpoczęły się obchody 30.
02.06.2009 Warszawa (PAP) - Konferencje w Sejmie i w Pałacu Prezydenckim, odsłonięcie pomnika Jana Pawła II w Belwederze, a także msza św. w intencji jego beatyfikacji - we wtorek rozpoczęły się obchody 30. rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża do Polski.
O znaczeniu papieskich pielgrzymek do ojczyzny dla powstania "Solidarności" i odrodzenia ruchu po stanie wojennym mówili uczestnicy konferencji "Rola Kościoła w odzyskaniu niepodległości", zorganizowanej przez Kancelarię Prezydenta i NSZZ "Solidarność". Wzięli w niej udział m.in. hierarchowie, parlamentarzyści, przedstawiciele rządu, "S" i IPN.
"Nie wierzę w masowość ruchu 1980 roku bez pierwszej pielgrzymki papieskiej" - mówił prezydent Lech Kaczyński podczas konferencji. Zaznaczył, że w stanie wojennym "Kościół stał się szkieletem opozycji, podejmował się też mediacji między grupami wewnątrz +Solidarności+, wśród których występowały napięcia". Przypomniał antyreligijną politykę powojennych władz, prześladowania Kościoła i śmierć księży - Jerzego Popiełuszki, Sylwestra Zycha i Stefana Niedzielaka.
Prezes IPN Janusz Kurtyka podkreślał znaczenie pielgrzymki z 1983 roku dla podtrzymania nadziei Polaków; wizytę papieża w 1987 r. nazwał zapowiedzią upadku komunizmu.
Podczas mszy św. w kaplicy w Belwederze poświęcono pomnik Jana Pawła II podarowany przez Lecha Kaczyńskiego z okazji 30. rocznicy pierwszej pielgrzymki.
Papież Jan Paweł II był inicjatorem europejskich przemian demokratycznych - mówił metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz podczas konferencji "Papież wolności". Jej pierwsza część odbyła się we wtorek przed południem w Sejmie, druga - w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej.
W konferencji, którą patronatem objęli abp Nycz, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, uczestniczyli m.in.: senator Republiki Włoskiej, prof. Rocco Buttiglione, prof. Giovani Barberini z Uniwersytetu w Perugii, prof. Jose Casanova z Uniwersytetu Gregoriańskiego, prof. Jacek Salij z UKSW, prof. Wojciech Roszkowski z Polskiej Akademii Nauk oraz prof. Andrzej Nowak z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zdaniem marszałka Komorowskiego, Polacy powinni być wdzięczni Janowi Pawłowi II za jego udział i inspirację w doprowadzeniu do przemian demokratycznych.
Jan Paweł II zrobił dla języka polskiego tyle, ile np. Jakub Wujek, Mikołaj Rej czy Adam Mickiewicz - przekonywali organizatorzy dwudniowej konferencji naukowo-artystycznej "Jan Paweł II - Odnowiciel Mowy Polskiej", która rozpoczęła się w Poznaniu.
W archikatedrze warszawskiej została odprawiona uroczysta msza św. w intencji beatyfikacji polskiego papieża. (PAP)
pro/ brw/ wkr/ gma/