Holokaust

20.01.2018

Od 26 stycznia w Łodzi VIII Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu

VIII Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Łodzi VIII Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Łodzi

Koncert, wykłady, spektakle teatralne, spotkania, wystawy, projekcje filmów - znalazły się w programie VIII Dni Pamięci, które odbędą się w dniach 26-29 stycznia w Łodzi. Wydarzenie związane jest z obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Koordynator projektu Magdalena Majsterkiewicz-Orzeszko przypomina, że Dni Pamięci w Łodzi organizowane są dzięki współpracy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi oraz Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

Tegoroczne uroczystości rozpoczną się w piątek 26 stycznia złożeniem kwiatów na Stacji Radegast, gdzie w latach 1941-44 przywożono Żydów z Europy do getta w Litzmannstadt (nazwa nadana Łodzi przez okupantów), a także wywożono ich do obozów zagłady. Dziś Stacja Radegast jest oddziałem Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Później w Teatrze Jaracza zaplanowano uroczyste otwarcie Dni Pamięci oraz panel poświęcony "Wielkanocy" Stefana Otwinowskiego w reż. Leona Schillera.

"Wielkanoc" wystawiona została 1 października 1946 r. w Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi (obecnie Teatr im. Stefana Jaracza) i była pierwszą sztuką wyreżyserowaną przez Schillera po wojnie i jednocześnie pierwszą "mierzącą się z tematyką Zagłady". Wieczorem na deskach teatru odbędzie się premiera czytania performatywnego "Wielkanocy" w reż. Waldemara Zawodzińskiego.

Dzień później zaplanowano m.in. specjalne oprowadzanie z przewodnikiem po Stacji Radegast. W Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi będzie można wziąć udział w otwarciu wystawy Tadeusza Rolke przedstawiającej fotografie z 16 miejscowości Podlasia wykonane zimą 2015 roku i wczesną wiosną 2016 roku. Inspiracją do ich wykonania stał się tekst Mirosława Tryczyka "Twarde sumienie".

Również w Centrum Dialogu odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego "Wytrwałość" w reż. Katarzyny Imielskiej opowiadający historię Bena Barenholtza, producenta i dystrybutora związanego z amerykańskim, niezależnym przemysłem filmowym.

W niedzielę 28 stycznia Teatr Jaracza zaprasza najmłodszych widzów na spektakl "Podróże Salomona". Z kolei w Muzeum Miasta Łodzi będzie można wysłuchać wykładu "Podwórko", wybrać się do Centrum Dialogu na spotkanie z Marią Stachurską, reżyserką filmu "Położna", opowiadającego historię Stefanii Leszczyńskiej, położnej z Auschwitz, która na terenie obozu przyjęła 3 tysiące porodów.

Na zakończenie Dni Pamięci, w poniedziałek 29 stycznia, w Teatrze Jaracza odbędzie się koncert galowy, którego gwiazdą będzie Lena Piękniewska. Zaprezentuje ona utwory napisane przez młodych poetów getta – Abrama Koplowicza, Zuzannę Ginczankę, Abrama Cytryna i Jankę Hescheles.

Jak informuje Magdalena Majsterkiewicz-Orzeszko, organizatorzy postanowili kontynuować inicjatywę Specjalnego Pakietu Edukacyjnego dla szkół i grup zorganizowanych. Z tej okazji 24 i 25 stycznia w Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Sztuki Ms2 oraz w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi młodzież szkolna będzie mogła zapoznać się z wystawami oraz wziąć udział w ciekawych warsztatach teatralnych i lekcjach muzealnych.

Natomiast już we wtorek 23 stycznia w Centrum Dialogu odbędzie się otwarcie wystawy "Obecnie nieobecni - Currently absent". To ogólnopolski projekt historyczno-fotograficzny dotyczący cmentarzy żydowskich, po których nie pozostał żaden materialny ślad. Zaplanowano też spotkanie poświęcone dziennikowi Rywki Lipszyc, spisanemu w getcie łódzkim.

VIII Dni Pamięci zostało objęte patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy. Patronem medialnym jest Polska Agencja Prasowa.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwaliło w listopadzie 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945 r. Liczbę Żydów zamordowanych przez Niemców i ich sojuszników w czasie II wojny ocenia się łącznie na ok. 6 mln, z czego prawie 3 mln ofiar stanowili polscy Żydzi. (PAP)

autor: Jacek Walczak

jaw/ mkr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL