Polska po 1989 roku

08.04.2018

Od niedzieli w Wielkopolsce obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej

Od niedzieli odbywają się w Wielkopolsce obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Spotkania zaplanowano w miejscach pamięci m.in. na wojskowym lotnisku w Poznaniu; kwiaty złożone zostaną także na kaliskim grobie jednej z ofiar katastrofy, Gabrieli Zych.

Jak poinformowało biuro prasowe Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, poznańskie obchody rocznicy zainauguruje niedzielna msza św. w kościele Najświętszego Zbawiciela. Po mszy złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru, gdzie uczczona zostanie pamięć 96 ofiar tragicznych wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku.

W poniedziałek na lotnisku wojskowym Poznań-Krzesiny wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann złoży kwiaty przy tablicy upamiętniającej Lecha i Marię Kaczyńskich, oraz przy pomniku gen. Andrzeja Błasika.

Pomnik generała odsłonił w 2016 roku prezydent Andrzej Duda podczas centralnych obchodów Święta Lotnictwa oraz 10-lecia służby samolotów F-16 w Siłach Powietrznych w Poznaniu. Wówczas odsłonięto też tablicę upamiętniającą Lecha i Marię Kaczyńskich. Pierwsza dama była w 2006 roku matką chrzestną nowych maszyn, nadając im imię „Jastrząb”.

Biuro prasowe WUW podało, że we wtorek 10 kwietnia wojewoda weźmie udział w państwowych uroczystościach w 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej w Warszawie. Tego samego dnia w Kaliszu wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg złoży w imieniu premiera i prezydenta RP kwiaty na grobie Gabrieli Zych, prezes kaliskiego Stowarzyszenia Rodzina Katyńska.

Gabriela Zych zginęła 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. Była jedyną ofiarą katastrofy z Wielkopolski. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL