Rozpatrzenie ustawy powołującej Komitet Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP, który zajmie się upamiętnianiem wydarzeń i osób związanych z odzyskaniem i utrwaleniem przez Polskę niepodległości, jest jednym z punktów rozpoczynającego się w środę posiedzenia Senatu.
Ustawa o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej została przedłożona przez prezydenta Andrzeja Dudę. Przewiduje, że do zadań tworzonego komitetu w latach 2017-21 ma należeć coroczne przyjmowanie planu obchodów państwowych uroczystości związanych z odzyskaniem i utrwaleniem przez Polskę niepodległości. Ma on także promować ideę upamiętnienia w kraju i za granicą odzyskania oraz utrwalenia niepodległości RP.
Komitet inicjować będzie też współpracę między organami władzy państwowej, samorządu terytorialnego, kościołami i innymi związkami wyznaniowymi, partiami politycznymi, związkami zawodowymi, organizacjami kombatanckimi i innymi organizacjami społecznymi oraz podmiotami zainteresowanymi udziałem w obchodach. Na wniosek prezydenta komitet ma również wyrażać opinię w sprawach udzielenia patronatu głowy państwa nad uroczystościami związanymi z uczczeniem odzyskania i utrwalenia przez RP niepodległości.
W skład komitetu mają wejść m.in. prezydent, jako przewodniczący; marszałkowie Sejmu i Senatu, prezes Rady Ministrów; ministrowie właściwi ds. kultury, administracji publicznej, spraw zagranicznych, obrony, oświaty oraz szkolnictwa wyższego; pełnomocnik rządu ds. obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, jako sekretarz komitetu; prezes Instytutu Pamięci Narodowej i szef Kancelarii Prezydenta RP.
W komitecie mają także uczestniczyć m.in. przedstawiciele partii politycznych i ugrupowań oraz organizacji społecznych.
Komitet będzie pracował na posiedzeniach zwoływanych przez prezydenta. Z wnioskiem o ich zwołanie będzie mógł także wystąpić sekretarz komitetu lub co najmniej połowa członków. Szczegółowe zasady i tryb działania komitetu określi regulamin uchwalony przez sam komitet.
Senat zajmie się także tzw. pakietem wierzycielskim. Zakłada on ułatwienie dochodzenia wierzytelności, przeciwdziałanie zatorom płatniczym, poprawę płynności finansowej firm.
Pakiet jest elementem Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Element ten, znany pod nazwą "100 zmian dla firm", ma pomóc przedsiębiorcom w prowadzeniu działalności i zmierza do ułatwienia dochodzenia wierzytelności.
Ustawa zakłada zmiany polegające na ułatwieniu dochodzenia wierzytelności, które mają poprawić płynność finansową firm i tym samym przeciwdziałać zatorom płatniczym, które są jedną z podstawowych barier rozwoju gospodarczego. W ustawie dotyczącej pakietu wierzycielskiego wprowadzono m.in. przepisy zwiększające pewność zapłaty należności, które uwzględniają zwłaszcza takie etapy, jak: zaciągnięcie zobowiązania, dochodzenie zapłaty, zabezpieczenie roszczenia. Nowe regulacje zwiększą też możliwości prawidłowej oceny wiarygodności płatniczej kontrahenta oraz poprawią skuteczność dochodzenia roszczeń na drodze sądowej.
Nowe przepisy mają wejść w życie 1 czerwca 2017 r., ale ich część zacznie obowiązywać w późniejszym terminie.
W porządku obrad jest również nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego. Jej celem jest wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą usprawnić postępowania administracyjne oraz skrócić czas ich trwania, zmniejszą ilość rozstrzygnięć kasatoryjnych, przyczynią się do bardziej partnerskiego podejścia administracji do obywateli, zapewnią adekwatność administracyjnych kar pieniężnych do zaistniałych przypadków naruszeń prawa.
Senatorowie zajmą się też nowelizacją ustawy o akcyzie, która ma na celu wyeliminowanie nadużyć związanych z obrotem całkowicie skażonym alkoholem etylowym. Nowela przewiduje, że podmiot, który będzie chciał nabyć całkowicie skażony alkohol etylowy wewnątrz Unii Europejskiej, będzie musiał zarejestrować się jako podatnik podatku akcyzowego oraz zgłosić jego planowane nabycie do naczelnika urzędu celnego.
W myśl obecnych przepisów ustawy o podatku akcyzowym, alkohol etylowy całkowicie skażony, według procedur z państw UE, jest zwolniony z akcyzy. (PAP)
wni/ biw/