"Myśląc z Wojtyłą..." - to cykl comiesięcznych spotkań i dyskusji w Domu Arcybiskupów Warszawskich przygotowujących do kwietniowwej kanonizacji bł. Jana Pawła II - poinformował w poniedziałek na konfrencji prasowej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
"Zdajemy sobie wszyscy sprawę, że jest to takie ostatnie pospolite, wielkie poruszenie, jakie się dokona w związku z osobą i pontyfikatem Jana Pawła II. I to musi wystarczyć na wiele dziesiątków lat troski o to, by poznawać papieża i jego nauczanie, żyć w świetle jego myśli, a równocześnie, by umiejętnie przekazywać to nauczanie następnym pokoleniom" - powiedział kard. Nycz.
Spotkania będą miały charakter otwarty; pierwsze z cyklu odbędzie się we wtorek, a jego głównym tematem będzie "Myśląc z Wojtyłą... o Bogu", w którym udział wezmą: dominikanin o. prof. Jan Andrzej Kłoczowski, dr hab. Elżbieta Adamiak, prof. Zbigniew Mikołejko. Poezję Andrzeja Jawienia (Karola Wojtyły) czytać będą Anna Nehrebecka i Andrzej Seweryn.
Kard. Nycz podkreślił, że okazją do debat jest kanonizacja Jana Pawła II, ale nie jest ona celem zasadniczym. "Chcemy, żeby kanonizacja stała się taką iskierką, która by nas zapaliła do papieża i jego nauczania" - wyjaśnił.
Metropolita warszawski mówił, że debaty koncentrować się będą wokół takich tematów jak: Bóg, człowiek, Europa i świat, Polska, Kościół, młodzież.
Dodał, że zaprasza na nie wszystkich, którzy chcą się zmierzyć z myślą Jana Pawła II: wierzących, bardzo wierzących, ale także ludzi, z wątpliwościami i pytaniami do poszczególnych punktów nauczania papieskiego, czy też ich nieakceptujący lub podchodzący do nich z dystansem.
Kard. Nycz podkreślił, że okazją do debat jest kanonizacja Jana Pawła II, ale nie jest ona celem zasadniczym. "Chcemy, żeby kanonizacja stała się taką iskierką, która by nas zapaliła do papieża i jego nauczania" - wyjaśnił.
O świętości Jana Pawła II i celu debat mówiła zastępca redaktora naczelnego "Więzi" Anna Karoń-Ostrowska. "Nie dlatego zostanie świętym, że był wspaniałym papieżem, ale całość jego życia, jego wybory, decyzje, jego poszukiwania, cała jego droga od początku - poprzez jego poezję, filozofię i teologię jest tym, nad czym na nowo trzeba się pochylić" - podkreśliła. Dodała, że dotychczas cytowaliśmy to, co Jan Paweł II mówił, natomiast "za mało było głębokiego skupienia nad tą myślą, którą nam przekazywał".
Rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie ks. prof. Krzysztof Pawlina podkreślił, że już rośnie pokolenie, które urodziło się po śmierci Jana Pawła II. "Pokolenie, które urodziło się po śmierci Jania Pawła II będzie go znało tak, jak my go przekażemy. I stąd pytanie, jak my go przekażemy, skoro sami niewiele wiemy poza przeżyciem emocjonalnym, z doświadczenia osobistego spotkania z papieżem?" - pytał ks. Pawlina. Dodał, że wielkie wyzwanie jakie stoi przed nami, to takie, żeby "nie zaprzepaścić nauczania Jana Pawła II".
Kanonizacja Jana Pawła II ma się odbyć 27 kwietnia 2014 r. (PAP)
skz/ bos/ jbr/