Europa i świat po 1989 roku

13.06.2019

Odbyła się XI debata belwederska historyków: „Walka o granice 1918–1919”

Prezes IPN dr Jarosław Szarek podczas otwarcia XI debaty belwederskiej historyków pt. „Walka o granice 1918–1919”, organizowanej przez Kancelarię Prezydenta oraz Instytut Pamięci Narodowej. Prezes IPN dr Jarosław Szarek podczas otwarcia XI debaty belwederskiej historyków pt. „Walka o granice 1918–1919”, organizowanej przez Kancelarię Prezydenta oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Granice II RP ukształtował wysiłek polskich żołnierzy. Był to również wielki trud odradzającego się państwa – powiedział prezes IPN dr Jarosław Szarek podczas otwarcia XI debaty belwederskiej historyków pt. „Walka o granice 1918–1919”, organizowanej przez Kancelarię Prezydenta oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Dr Jarosław Szarek podkreślił, że głównym celem debaty jest prześledzenie zbrojnego wysiłku odradzającej się Polski w kształtowaniu się granic II RP. Przypomniał, że Polska w pierwszych chwilach swojej niepodległości była państwem bez ustalonych granic i niemal zupełnie nie miała siły militarnej. Prezes IPN zaznaczył, że ukształtowanie się granic było jeszcze trudniejsze ze względu na fatalne zaopatrzenie odbudowywanej armii. Jego zdaniem przezwyciężenie wszystkich trudności i wywalczenie granic miało też kluczowe znaczenie dla postawy Polaków w trakcie II wojny światowej.

Prowadzący debatę prof. Włodzimierz Suleja z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej tłumaczył z kolei, że rok 1919 był kluczowy dla polskiej niepodległości, ponieważ duża część granic została wywalczona w trakcie toczonych wówczas bojów. 

„Punktem wyjścia dla tej dyskusji musi być jednak pozycja międzynarodowa Polski w momencie odzyskania niepodległości” – stwierdził historyk. Do tej opinii odniósł się prof. Janusz Odziemkowski z UKSW, który powiedział, że zgoda państw alianckich na niepodległość Polski była „tylko szansą do wykorzystania; kluczem do wywalczenia granic była skala spontanicznej mobilizacji”.

W dyskusji wzięli udział historycy dziejów najnowszych, prof. Grzegorz Nowik z PAN, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Karol Olejnik z UAM w Poznaniu, prof. Waldemar Rezmer z UMK w Toruniu oraz prof. Bogusław Polak z Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej. 

Debaty belwederskie są organizowane z inicjatywy Kancelarii Prezydenta RP oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Pierwsza z dyskusji historycznych odbyła się w listopadzie 2016 i była poświęcona Aktowi 5 listopada 1916 r. Podczas kolejnych rozmawiano m.in. na temat historii Legionów Polskich, Błękitnej Armii, budowy instytucji państwa w okresie odzyskiwania niepodległości i sprawy polskiej na arenie międzynarodowej w latach 1914–1918.

Przebieg debat można śledzić na żywo na kanale IPN w serwisie YouTube.

Michał Szukała (PAP)
szuk / skp /

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL