Odpis "Traktatu gdańskiego” między królem Janem III Sobieskim a królem szwedzkim Karolem XI - przekazał w piątek podsekretarz stanu w MSZ Bogusław Winid dyrektorowi Muzeum Pałacu w Wilanowie Pawłowi Jaskanisowi. Dokument podarowała Fundacja Rodzinna Blochów z Nowego Jorku.
Uroczystość odbyła się w gmachu Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Wiceszef resortu Bogusław Winid powiedział, że ta "ta jedna z ciekawszych pamiątek dokumentujących działalność króla Jana III Sobieskiego, odpis traktatu polsko-szwedzkiego, znajdzie godne miejsce w archiwach, w ekspozycji Pałacu w Wilanowie".
Tajny "Traktat gdański" odegrał doniosłą rolę w polityce zagranicznej pierwszych lat rządów polskiego monarchy. Był wymierzony w politykę elektora brandenburskiego, z którym król szwedzki Karol XI prowadził wojnę o Pomorze Zachodnie.
Winid poinformował, że Przemysław Bloch z fundacji odnalazł ten dokument na rynku antykwarycznym. "To dzięki jego (...) patriotyzmowi dokument przed momentem wrócił do Polski, do Wilanowa. Każdy traktat powstaje w kilku egzemplarzach i to jest pierwszy oryginalny odpis tego dokumentu" - tłumaczył.
"Kiedy pan Przemysław Bloch zwrócił się do nas z pytaniem, czy nie zechcielibyśmy przyjąć jego daru w postaci XVII-wiecznej kopii tajnego traktatu, który król Jan III podpisał z przedstawicielami rządu szwedzkiego w 1677 roku, stabilizując sytuację polityczną w rejonie Bałtyku, nie mieliśmy wątpliwości" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Pałacu w Wilanowie Paweł Jaskanis.
W uroczystości udział wzięła również podsekretarz stanu w ministerstwie kultury Małgorzata Omilanowska.
Tajny "Traktat gdański" odegrał doniosłą rolę w polityce zagranicznej pierwszych lat rządów polskiego monarchy. Był wymierzony w politykę elektora brandenburskiego, z którym król szwedzki Karol XI prowadził wojnę o Pomorze Zachodnie. Na mocy traktatu, w zamian za zgodę polską m.in. na przemarsz wojsk Karola z Inflant przez Prusy Królewskie, Szwecja zobowiązała się oddać Prusy Książęce Sobieskiemu - dla jego syna Jakuba.
W zbiorach polskich znajdował się do tej pory tylko jeden odpis traktatu – w Bibliotece XX Czartoryskich w Krakowie. Oryginał, pochodzący z Archiwum Radziwiłłowskiego, przechowywany jest w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie.(PAP)
agz/ ls/ gma/