Zaplanowana na weekend inscenizacja historyczna „Bój o Kołobrzeg 2020”, organizowana w 75. rocznicę zakończenia walk o miasto, została ze względu na zagrożenie epidemiologiczne odwołana. Impreza odbędzie się prawdopodobnie w październiku.
"W ten weekend miały odbyć się uroczystości, upamiętniające 75. rocznicę walk o Kołobrzeg i chciałabym państwa poinformować, że wszystkie te wydarzenia zostają odwołane. Ograniczamy się jedynie do niedzielnego złożenia kwiatów na cmentarzu wojennym, to wydarzenie będzie miało charakter bardzo kameralny" – powiedziała w środę podczas konferencji prasowej prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska.
Jak zaznaczył starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski, rekonstruktorzy, którzy mieli wziąć udział w inscenizacji i przyjechać do Kołobrzegu, są informowani o odwołaniu imprezy.
"Chcielibyśmy jednak zachować datę 75. rocznicy walk o Kołobrzeg i jeżeli tylko warunki sanitarne na to pozwolą, planowaliśmy, aby to wydarzenie przesunąć na październik br. Wtedy warunki pogodowe będą zbliżone do warunków marcowych i moglibyśmy tę rekonstrukcję przeprowadzić" – wyjaśniał Tamborski. Dodał, że była to trudna decyzja, ale przeprowadzenie wydarzenia byłoby "nieodpowiedzialnością", choć formalnie nie ma ono charakteru imprezy masowej i odbywałoby się na terenie otwartym, na kołobrzeskiej plaży.
"Liczymy natomiast, że chciałoby tę imprezę zobaczyć około 1-2 tys. osób. W Kołobrzegu przebywa bardzo wielu turystów i wiele osób chciało przyjechać. Wydaje mi się, że decyzja dotycząca przesunięcia tego terminu na październik jest decyzją słuszną" - mówił starosta kołobrzeski.
Widowisko batalistyczne "Bój o Kołobrzeg 2020", organizowane przez Muzeum Oręża Polskiego, zostało zaplanowane jako jeden z głównych elementów oficjalnych obchodów 75. rocznicy zakończenia walk miasto oraz zaślubin 1. i 2. Armii Wojska Polskiego z Bałtykiem.
W wydarzeniu miało wziąć udział blisko 500 pasjonatów, odtwarzających epizody z walk o miasto, toczonych w marcu 1945 r.
"To również jedyne tego rodzaju wydarzenie na masową skalę, przybliżające dzieje Wojska Polskiego na Wschodzie, współtworzone także przez kombatantów - rzeczywistych uczestników walk o Kołobrzeg" – informowało na początku marca Muzeum Oręża Polskiego.
Oprócz samej rekonstrukcji walk, zaplanowano też m.in. zajęcia edukacyjne dla młodzieży, miasteczko historyczne z pokazami pojazdów militarnych czy historyczną grę miejską. (PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ dki/