"Michał Żymierski 1890-1989" Jarosława Pałki i Jerzego Poksińskiego, publikacja Katarzyny Minczykowskiej poświęcona gen. Elżbiecie Zawackiej "Zo" i opowieść o okupacyjnych losach stołecznych muzyków - to niektóre z książek nominowanych do nagrody KLIO 2015.
Przyznawana corocznie nagroda KLIO została ustanowiona w 1996 r. przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej. To wyróżnienie dla polskich autorów i wydawców zajmujących się literaturą historyczną za ich wkład w popularyzację historii i literatury w Polsce.
Do nagrody KLIO nominowano w tym roku 15 publikacji wydanych w latach 2014-2015. "Nie ośmieliłbym się powiedzieć, że poziom książek nominowanych w tym roku jest wyższy niż w ubiegłych. Ale kilka z nich jednak odpowiednich książek w latach poprzednich nie miało, co może świadczyć, że pod pewnym względem na tegoroczne nagrody należy zwrócić szczególną uwagę" - mówił przewodniczący jury nagrody KLIO prof. Tomasz Szarota podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.
Jak wyjaśnił nowością w pracach jury w stosunku do lat poprzednich było zapoznawanie się z każdą z nominowanych publikacji przez wszystkich członków gremium. "Wcześniej nominacje opieraliśmy na pozytywnych ocenach tego spośród naszych członków, który specjalizuje się w danym okresie. Jednak w tym roku uznaliśmy, że możemy przyznać nagrody tylko, kiedy wszyscy zapoznamy się z nominowanymi książkami" - dodał prof. Szarota.
Do tegorocznej nagrody nominowano: w kategorii autorskiej - Katarzynę Minczykowską za książkę "Cichociemna. Generał Elżbieta Zawacka +Zo+"; Andrzeja Sieroszewskiego za publikację "Wacława Sieroszewskiego żywot niespokojny" oraz Monikę Śliwińską za "Muzy Młodej Polski. Życie i świat Marii, Zofii i Elizy Pareńskich".
Do nagrody w kategorii monografii naukowych kandydują: Grażyna Kubica za książkę "Maria Czaplicka: płeć, szamanizm, rasa. Biografia antropologiczna"; Robert Spałek za publikację "Komuniści przeciwko komunistom. Poszukiwanie wroga wewnętrznego w kierownictwie partii komunistycznej w Polsce w latach 1948-1956" oraz Jarosław Pałka i Jerzy Poksiński za "Michał Żymierski 1890-1989".
W kategorii edytorskiej nominowano: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Archiwum Państwowe w Łodzi i Żydowski Instytut Historyczny za "Encyklopedię getta. Niedokończony projekt archiwistów z getta łódzkiego"; Ośrodek Wydawniczy Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum za książkę "Joannici i ich związki z ziemiami polskimi"; Wydawnictwo MS za "Kresową Atlantydę. Historię i mitologię miast kresowych tom 1-7" oraz Muzeum II Wojny Światowej za publikację "Codzienność w cieniu terroru. Okupacja niemiecka w Polsce 1939-1945".
Kandydatami w kategorii varsaviana są: Monika Maludzińska za cykl "Żebracy i włóczędzy w XVIII-wiecznej Warszawie"; Patryk Pleskot za książkę "Miasto śmierci. Pytania o morderstwa polityczne popełnione w Warszawie (1956-1989)"; Mariusz Kolmasiak za publikację "Belweder oraz jego mieszkańcy i użytkownicy (1818-2014)"; Robert Hasselbusch i Maria Ciesielska za "Taniec wśród mieczów. Polski personel medyczny na Pawiaku w okresie okupacji niemieckiej 1939-1944" oraz Elżbieta Markowska i Katarzyna Naliwajek-Mazurek za książkę "Okupacyjne losy muzyków. Warszawa 1939-1945".
Jury Nagrody KLIO nominowało także Fundację "Warszawa Walczy 1939-1945" i Wydawnictwo Bellona do nagrody specjalnej za publikację pracy "Warszawa Walczy 1939-1945. Leksykon" pod redakcją Krzysztofa Komorowskiego.
Laureaci nagrody KLIO zostaną ogłoszeni pierwszego dnia XXIV Targów Książki Historycznej, które odbędą się w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w dniach 26-29 listopada. Podczas ich trwania zostanie zaprezentowana oferta ponad 220 wydawnictw historycznych, będzie można spotkać się z autorami książek, wziąć udział w debatach i seminariach.
Po raz szósty odbędzie się także Salon Książki Muzealnej. Będzie się można również zapoznać z wydawnictwami bibliotecznymi podczas Salonu Bibliotek, a także m.in. niezależnymi wydawnictwami z Białorusi i wydawnictwami z Rosji. Zaplanowano także m.in. spacery historyczne, lekcje muzealne i pokazy grup rekonstrukcyjnych. Dla gości imprezy przygotowano też bezpłatny katalog wydawnictw historycznych.
Patronem medialnym Targów jest portal historyczny www.dzieje.pl. (PAP)
akn/ par/