Walki o granice II RP

14.03.2017

Ogólnopolska "klasówka" o powstaniach śląskich – w tym roku w Krakowie

III powstanie śląskie - pododdział powstańczy w Rybniku. 1921 r. Fot. NAC III powstanie śląskie - pododdział powstańczy w Rybniku. 1921 r. Fot. NAC

Druga edycja "Klasówki powstańczej" z wiedzy o powstaniach śląskich odbędzie się 20 marca w Krakowie. W stolicy Małopolski napiszą ją m.in. politycy, duchowni i artyści, w 150 szkołach na terenie pięciu województw – uczniowie, a online - każdy, kto zechce.

Podtytuł tegorocznego konkursu to: "Polska dla Powstańców Śląskich". "Trzeba będzie nie tylko wiedzieć o samym przebiegu (powstań – PAP), ale też, w jaki sposób ta pomoc z Polski przychodziła, jakie wydarzenia charytatywne były organizowane. Dlatego jest ona troszkę trudniejsza" – powiedziała we wtorek podczas konferencji dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach Halina Bieda.

Pierwsza edycja przedsięwzięcia, którego celem jest propagowanie wiedzy o powstaniach śląskich i historii regionu, odbyła się na Śląsku. "Natomiast zadeklarowaliśmy, iż każdego roku będziemy zapraszać kolejne województwa naszego kraju, żeby włączyły się w naszą ciekawą inicjatywę. I tak się też dzieje. Ten rok jest dedykowany Małopolsce, bo napiszemy +Klasówkę powstańczą+ w Krakowie" – powiedział pomysłodawca testu, prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski.

20 marca w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie test napiszą m.in. samorządowcy, parlamentarzyści, duchowni i artyści z województw: śląskiego, opolskiego, małopolskiego, łódzkiego i świętokrzyskiego, a także z czeskiego Zaolzia. Jak powiedział Kostempski, udział zapowiedzieli już m.in. aktorzy Olgierd Łukaszewicz i Jerzy Trela.

W tym samym czasie na pytania o historii powstań śląskich odpowiadać będą także uczniowie w blisko 150 szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z tych regionów (większość to szkoły z woj. śląskiego). Finał "Klasówki powstańczej" dla najlepszych uczniów zaplanowano na 25 kwietnia w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa.

20 marca w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie test napiszą m.in. samorządowcy, parlamentarzyści, duchowni i artyści z województw: śląskiego, opolskiego, małopolskiego, łódzkiego i świętokrzyskiego, a także z czeskiego Zaolzia.

Trzecią grupą uczestników konkursu będą internauci, dla których test będzie dostępny online.

Klasówce towarzyszą imprezy, mające popularyzować wiedzę o śląskich powstaniach, m.in. 19 marca, czyli dzień przed konkursem, po Krakowie jeździć będzie zabytkowy "tramwaj powstańczy". W stolicy Małopolski zaplanowano też konferencję i wystawę dotyczącą historii powstań śląskich.

Pierwszy konkurs zorganizowano w ub. r. w ramach obchodów 95. rocznicy III powstania śląskiego. Z każdym rokiem zasięg przedsięwzięcia zwiększa się poprzez udział kolejnych województw. W 2021 r. – w 100. rocznicę wybuchu III powstania śląskiego – test napiszą chętni z całej Polski.

W ub. r. uczestnicy konkursu musieli wykazać się rozległą wiedzą na temat wszystkich trzech powstań śląskich. Polecenia dotyczyły m.in. podania nazwy największej operacji zaczepnej Polaków w powstaniach, rozpoznania bohaterów powstań na fotografiach, a nawet podania liczby wojsk jaką dysponowały siły rozjemcze Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej.

Idea przedsięwzięcia narodziła się w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, które otwarto w 2014 r. To nowoczesna, wykorzystująca wiele historycznych pamiątek, ale też multimediów ekspozycja, która została zaaranżowana w zabytkowym, neogotyckim budynku. Muzeum nadano charakter centrum edukacyjnego z wieloma nowoczesnymi rozwiązaniami - zamiast gablotek są m.in. oryginalne lub zrekonstruowane eksponaty, np. tramwaj i wóz bojowy.

Goście muzeum mogą odwiedzić m.in. szkolną klasę, sklepik z zabawkami, przyborami do pisania i słodyczami, ale też powstańczą drukarnię czy mieszkanie powstańca. Jedno z pomieszczeń zaprojektowano tak, aby przypominało ulicę przed gmachem hotelu Lomnitz w Bytomiu, w którym miał swoją siedzibę Polski Komisariat Plebiscytowy.

Obok muzeum organizatorami testu są także: Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego oraz Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Katowicach.

Tegoroczna edycja konkursu wpisuje się w obchody 70-lecia Świętochłowic. (PAP)

akp/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL