Inne

19.03.2016 aktualizacja 14.07.2016

Okno papieskie w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich

„Okno papieskie” w Pałacu Biskupim w Krakowie – 10. rocznica śmierci Jana Pawła II. Fot. PAP/J. Bednarczyk „Okno papieskie” w Pałacu Biskupim w Krakowie – 10. rocznica śmierci Jana Pawła II. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Okno papieskie, w którym pokazywał się Jan Paweł II za każdym razem, gdy odwiedzał Kraków, znajduje się na pierwszym piętrze Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3. W oknie ozdobionym biało-żółtymi kwiatami widnieje wizerunek papieża Polaka.

Po raz pierwszy Jan Paweł II pokazał się w oknie podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. i do późnych godzin nocnych prowadził dialog z rozśpiewaną, rozmodloną młodzieżą.

"Kiedy tu dawniej byłem w Krakowie, byłem całkiem porządnym człowiekiem. Nigdy nie wyłaziłem na okna. A teraz co się ze mną stało" - żartował papież 6 czerwca 1979 r. Podobnie było podczas następnych pielgrzymek, kiedy mieszkał w Krakowie. 15 czerwca 1999 r. Jan Paweł II wysłuchał przez okno koncertu "Osiem błogosławieństw" w wykonaniu polskich artystów.

W 2002 roku, w związku z pielgrzymką papieża do Polski, pałac arcybiskupów został specjalnie oświetlony. Najwięcej światła padało na portal główny z oknem, przez które Jan Paweł II witał się i rozmawiał z pielgrzymami.

16 sierpnia 2002 r., po przyjeździe papieża do Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, krótko po godz. 21.30 okno kurii otworzyło się. Wśród zebranych ok. 7 tys. wiernych podniosła się wrzawa. "Byliście w Toronto?" - zapytał Jan Paweł II. "Ja byłem" - dodał po chwili Jan Paweł II (XVII Światowe Dni Młodzieży w Toronto, 18-28 lipca 2002 - PAP). "Witaj w domu" - krzyczeli zebrani. "Jakby kto pytał, Franciszkańska 3" - odpowiedział im papież.

Następnego dnia (w sobotę 17 sierpnia) wierni gromadzili się przed papieską rezydencją od godzin popołudniowych. "Witaj w domu!" - krzyczeli, kiedy papież wieczorem pojawił się w oknie. "Ja też Panu Bogu dziękuję, że mi pozwolił jeszcze raz być tu w Krakowie" - powiedział Jan Paweł II. Mówił, że od pierwszego spotkania "tu, w tym oknie", minęły 23 lata, i jemu 23 lata przybyły. "Jesteś młody!" - odpowiedział tłum.

Także 18 sierpnia 2002 r., mimo bardzo bogatego w wydarzenia dnia, Jan Paweł II po raz trzeci podczas tej pielgrzymki ukazał się w oknie rezydencji. Spotkanie zaczął od zaintonowania pieśni: "Witamy Cię Alleluja". "Niestety, jest to spotkanie pożegnalne" - powiedział i zmodyfikował słowa pieśni: "Żegnamy cię Alleluja!". Odnosząc się do faktu, że pod oknem zawsze gromadziła się młodzież, powiedział: "Jesteście inną młodzieżą. Ale nawyki są te same - dobre nawyki". "Dziękujemy!" - skandowała młodzież w odpowiedzi. Było to jego ostatnie spotkanie z wiernymi pod papieskim oknem.

Tradycję zapoczątkowaną przez Jana Pawła II kontynuował papież Benedykt XVI, kiedy w czasie swojej pielgrzymki nocował 26 i 27 maja 2006 r. w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. Pierwszy raz pokazał się wiernym zgromadzonym przed Kurią 26 maja, w pierwszym dniu swojej wizyty w Krakowie. Dzień później Benedykt XVI po raz drugi pokazał się w oknie papieskim. Wierni przywitali go wiwatując, klaszcząc i krzycząc "Sto lat". "Bardzo dziękuję polskiej młodzieży za świadectwo" - mówił papież.

Każdego roku w rocznice związane z Janem Pawłem II pod okno papieskie, w którym widnieje wizerunek Jana Pawła II ozdobiony biało-żółtymi wiązankami kwiatów, przychodzą wierni; modlą się i palą znicze. Przed świętami Bożego Narodzenia – naprzeciwko okna na skwerze przy Franciszkańskiej - ustawiana jest bożonarodzeniowa choinka. W uroczystości zapalenia lampek na drzewku bierze udział metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w asyście przedszkolaków, św. Mikołaja oraz tłumu turystów i opiekunów dzieci.

27 lipca br., w czasie Światowych Dni Młodzieży, w oknie papieskim ma pojawić się Franciszek.(PAP)

rgr/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL