Europa i świat po 1989 roku

14.12.2019

A. Orzechowski: rok 2020 w Belgii pod znakiem rocznic ważnych dla Polaków

Ambasador RP w Królestwie Belgii Artur Orzechowski. Fot. PAP/M. Obara Ambasador RP w Królestwie Belgii Artur Orzechowski. Fot. PAP/M. Obara

Przyszły rok, podobnie jak ten mijający, będzie okresem ważnych rocznic dla Polaków, które chcemy upamiętnić w Belgii. To m.in. 100-lecie Bitwy Warszawskiej i urodzin Jana Pawła II – mówi PAP ambasador RP w Królestwie Belgii Artur Orzechowski.

Jak podkreśla, rok 2019 był bardzo ważny w historii polskiej obecności dyplomatycznej w Belgii. „Obchodziliśmy dwie rocznice ważne dla polsko-belgijskich stosunków. Pierwsza to 100. rocznica nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską a Belgia, druga to 75. rocznica wyzwolenia Flandrii przez żołnierzy 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Chcieliśmy wykorzystać te okazje, aby Polska i udział Polaków w historii Belgii był widoczny” – powiedział ambasador.

W 2020 roku ambasada chce położyć nacisk na m.in. 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. „Będzie to okazja do opowiedzenia o tym, jak ciężkie były początki Polski po odzyskaniu niepodległości. Rok 1920 to również data narodzin Jana Pawła II i okazja do opowiedzenia o tym, jak ważna była jego rola w przemianach demokratycznych w Polsce, po tym, gdy został papieżem” – powiedział. Ambasada nie zapomni też o 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz i zakończenia II wojny światowej.

CZYTAJ TAKŻE

„Będą to okazje do tego, aby pokazać Polskę jak ważnego sojusznika, a także przypomnieć o tym, że Polska decyzją Niemców stał się miejscem eksterminacji ludności żydowskiej. Chcemy pokazać naszą martyrologię, ale też chcemy pokazać, że te obozy były obozami niemieckimi. Cały czas walczymy z tym, co pojawia się niekiedy w prasie wielu krajów, czyli stwierdzeniem „polskie obozy śmierci” – powiedział. Dodał, że te tematy ambasada chce poruszyć we współpracy z IPN-em.

W kończącym się roku w Belgii była prezentowana m.in. specjalna wystawa poświęcona żołnierzom Maczka, którzy wyzwalali Belgię. „Pokazywaliśmy ją w muzeum armii w Brukseli. W inauguracji wzięli udział weterani, ministrowie spraw zagranicznych Polski i Belgii oraz Polonia. Potem była pokazywana w innych belgijskich miastach, które wyzwalali Polacy. W grudniu można ją jeszcze zobaczyć w Merksplas przy granicy z Holandią” – wskazał.

Jak mówi Orzechowski, obok historii walk wystawa pokazuje związki między żołnierzami Maczka, a miejscową ludnością. „Weilu żołnierzy po wojnie, nie mogąc wrócić do Polski, osiedliło się w Belgii i poślubiło Flamandki. Ich życie powojenne było związane z Flandrią” – mówi ambasador.

Ambasador przypomina, że w 2019 roku najważniejszym elementem obchodów rocznicy wyzwolenia tego kraju była wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na uroczystościach na polskim cmentarzu w Lommel w wrześniu.

CZYTAJ TAKŻE

„Udało nam się doprowadzić do tego, że te uroczystości zostały uświetnione obecnością króla Belgów Filipa, który razem z polskim prezydentem złożył wizytę na cmentarzu” - wskazał. Podczas tej wizyty doszło też do spotkania prezydenta z ówczesnym premierem Belgii, obecnym przewodniczącym RE Charlesem Michelem.

Jak powiedział Orzechowski, w 2019 roku wszystkie uroczystości kładły też nacisk na ludzki aspekt historycznych wydarzeń. „Odbyły się też uroczystości niekombatanckie. Takim był wielki rajd rowerowy, który wyruszył z miejscowości Tielt, śladami 1 Dywizji Pancernej. Wzięło w nim udział 500 wielbicieli dwóch kół” – dodał.

Ambasada we współpracy z IPN-em organizowała też spotkania z cyklu „Przystanek Historia”. „W tym roku odbył się trzy – poświęcone Polskim Siłom Zbrojnym na Zachodzie, Annie Walentynowicz i mało znanemu epizodowi wojennemu, czyli walkom 100. Brygady Kawalerii pod dowództwem Maczka w czasie kampanii wrześniowej. Chodziło o pokazanie, także Belgom, nieznanych epizodów z historii Polski” – zaznaczył.

Jak co roku ambasada RP w Królestwie Belgii uhonorowała też w 2019 roku firmę, które dobrze sobie radzi biznesowo w tym kraju – nagrodą „Orzeł Ekonomii”. Została nią firma Comarch, która działa w tym kraju od kilkunastu lat. Pod koniec stycznia 2020 zostanie nagrodzona kolejna firma.

„To pokazuje, że polsko-belgijskie kontakty nie są jednostronne, że nie ma tylko firm belgijskich, które funkcjonują w Polsce, ale mamy coraz więcej firm polskich ,które dobrze sobie radzą na tym rynku” – podsumował ambasador.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/jar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL